Co dalej z jeziorem Wielimie? Kolejna rozprawa 14 lutego.

  • Redakcja TV Gawex
  • 2019-01-03 13:04:32
Co dalej z jeziorem Wielimie? Kolejna rozprawa 14 lutego.
  • Foto: TV Gawex

Spór o jezioro Wielimie trwa już od dobrych kilku lat. Przypomnijmy, gmina złożyła wniosek do sądu, gdyż zdaniem władz samorządowych to właśnie ten organ powinien mieć pierwszeństwo do dzierżawy tego akwenu. Tak się jednak nie stało, a sprawa trafiła do sądu. Swoje obawy o stan jeziora wielokrotnie wyrażali sami wędkarze, których zdaniem akwen ten został już wyłowiony.

Sprawa konkursu na dzierżawę jeziora Wielimie sięga kwietnia 2016 roku, w którym wystartowały dwa podmioty – Przedsiębiorstwo Rybackie ze Szczecinka oraz Gmina Szczecinek. Niestety oferta samorządu była nieco niższa i ostatecznie, pomimo odwołań gminy co do rozstrzygnięcia konkursu, nie udało się zmienić decyzji, dlatego też sprawa trafiła do sądu. Jak powiedział nam dziś wójt gminy Szczecinek, sprawa prawie jest na finiszu, a jej rezultaty poznamy już w lutym
"Sprawa jeziora Wielimie jest na etapie rozpoznawania przez sąd nowych faktów, dowodów, które zostały zgłoszone przez gminę. Kolejna rozprawa została wyznaczona na 14 lutego. Mam nadzieję, że będzie ona zakończeniem tego postępowania."  – powiedział nam wójt gminy Szczecinek, Ryszard Jasionas.


W ciągu trwania całej rozprawy sądowej pojawiały się także głosy zaniepokojenia od samych wędkarzy, których to zdaniem jezioro Wielimie zostało już całkowicie wyłowione, z powodu prowadzonej tam intensywnej gospodarki rybackiej. Zdaniem wędkarzy na Wielimiu ryb jest jak na lekarstwo, a to sprawia, że atrakcyjność tego akwenu bardzo zmalała. 
"Wędkarze, którzy wędkują i widzą rybaków wracających z pełnymi łodziami interweniują u mnie, że jest to nadmierne obciążenie rybackie na tym akwenie. My te sygnały przekazujemy do właściciela wód, który jest zobligowany do kontroli takich przypadków i ewentualnego podjęcia działań w tej materii. Powinien także kontrolować stopień zarybiania wód." - dodaje nasz rozmówca.


Jak powiedział nam wójt  Ryszard Jasionas, gmina zamierza postawić na rozwój gospodarki wędkarskiej, co przyczyniłoby się z pewnością do zwiększenia zainteresowania turystyką wędkarską w gminie Szczecinek.
"Gdyby gmina miałaby przejąć obowiązki rybaczenia na tym obszarze z pewnością prowadziłaby  gospodarkę wędkarską. To jest główny kierunek, który chcielibyśmy realizować. Te działania,  zostały założone już w zasadzie 5 lat temu. Obejmowały one połączenie sił gminy z miastem i utworzenie tzw. „rybackiego Eldorado”. Plany te są wciąż aktualne." - kończy nasz rozmówca. 

W ostatnim czasie na jeziorze Wielimie odbywało się sporo imprez zarówno wędkarskich jak i sportowych takich jak np. Mistrzostwa Świata oraz Mistrzostwa Europy bojerów, a to z kolei sprawia, że wzrasta zainteresowaniem naszym regionem pod względem turystycznym. 

Komentarze (1)

Wędkarz 2019-01-03 20:26

Mam nadzieje że w końcu ktoś pójdzie po rozum do głowy i zabierze jezioro rybakowi ryba powoli się odrodzi i będzie eldorado. Trzymam kciuki oby już łódka rybaka nie pojawiła się nad Wielimiem.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: