Wizyta uczniów ZS nr 7 z Białego Boru na poligonie drawskim

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-12-03 15:13:33
Wizyta uczniów ZS nr 7 z Białego Boru na poligonie drawskim
  • Foto: Romana Boberska

Dzięki przychylności płk Marka Gmurskiego, Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku, uczniowie wojskowej klasy certyfikowanej, realizowali zajęcia tematyczne objęte programem szkolenia. W czasie jednodniowego pobytu młodzież miała po raz pierwszy styczność z prawdziwymi stanowiskami taktyczno-bojowymi, na których prowadzone są działania z użyciem sprzętu będącego na wyposażeniu wojska.

Przejazd pojazdami wojskowymi po poligonie, poznawanie stanowisk bojowych wraz z wyposażeniem robiło wrażenie na uczniach. Szczegółowo zapoznano z rozwiniętym stanowiskiem ogniowym moździerzy. Przedstawiono budowę i dane techniczne oraz zaprezentowano amunicję. Uczniowie bacznie obserwowali prowadzone strzelanie. Było głośne i celne na piątkę. Obsługa dział to perfekcyjne zgrani żołnierze dowodzone przez oficera ogniowego. Program obejmował również obserwację doskonalenia umiejętności strzelców wyborowych (snajperów). Każdy miał możliwość zapoznać się z karabinem snajpera, obserwować teren przez lunetę oraz prowadzone strzelanie snajperów. Po oddanym strzale słyszalne były odgłosy (dźwięki), potwierdzające trafiony cel. Atrakcją pobytu było spotkanie z żołnierzami z USA oraz prezentacja sprzętu, którym dysponuje wojsko amerykańskie. To spotkanie pozostanie na pewno w pamięci uczniów, ponieważ pojazdy bojowe różnego typu oraz czołgi zrobiły duże wrażenia na uczniach. W sali tradycji uczniowie poznali 70-letnią historię Centrum, obejrzeli film oraz eksponaty i znaczące pamiątki z funkcjonowania poligonu. Patronem Centrum jest p. płk dypl. Franciszek Sadowski – wieloletni komendant i budowniczy obiektów poligonowych.

Uczniowie zrobili wiele zdjęć z pobytu, które będą pamiątką. Podczas zajęć widoczne było duże zainteresowanie uczniów wojskiem, prowadzone były rozmowy z żołnierzami. Zajęcia zostały zaplanowane i prowadzone w sposób ciekawy, interesujący, które przygotował zastępca Centrum ppłk mgr inż. Andrzej Niegmański. Ponadto podziękowania za okazałą pomoc kierujemy do płk Andrzeja Usika, emerytowanego dowódcy, a ostatnio zastępcy dowódcy Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku.

 Andrzej Pastuszek - dyrektor ZS nr 7

Foto: Romana Boberska

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: