Olgierd Geblewicz marszałkiem województwa. Zaczęła się VI kadencja Sejmiku

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-11-26 10:10:30
Olgierd Geblewicz marszałkiem województwa. Zaczęła się VI kadencja Sejmiku
  • Foto: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego pozostaje Olgierd Geblewicz. Poznaliśmy również skład nowego Zarządu Województwa. Pierwsza sesja Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego VI kadencji odbyła się w Szczecinie 23 listopada br.

Olgierd Geblewicz z Koalicji Obywatelskiej marszałkiem, a wicemarszałkami pozostają Tomasz Sobieraj (również KO) i Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nowymi członkami Zarządu Województwa zostali Stanisław Wziątek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Janusz Gromek (KO)

Mieszkańcy naszego regionu wybrali Pomorze Zachodnie otwarte, tolerancyjne, proeuropejskie. Wybrali region, który  szanuje unijne wartości i korzyści płynące z obecności we Wspólnocie Europejskiej. Region, w którym wszyscy jesteśmy wolnymi i równymi obywatelami. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Pomorza Zachodniego, którzy wybrali taką wizję. Dziękuję ponad 42 tysiącom osób, które oddały głos na moją osobę w wyborach i 19 radnym, którzy zagłosowali na mnie w czasie tej sesji. Deklaruję otwarcie na prawdziwy dialog i szczere wnioski, które będą zmierzać do budowania szczęśliwego domu  – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Marszałek podkreślał, że nowa kadencja będzie czasem wielkich wyzwań, wśród których jest m.in. negocjowanie z Komisją Europejską kształtu oraz realizowanie kolejnej perspektywy unijnej. Według O. Geblewicza główne priorytety nowego zarządu to rozwój gospodarczy i tworzenie dobrych jakościowo miejsc pracy, wsparcie innowacyjnych firm, nowoczesnych technologii. To także wiele zadań z zakresu polityki społecznej: wsparcie osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez tworzenie zakładów aktywności zawodowej oraz seniorów, którym dedykowana jest Zachodniopomorska Karta Seniora. Marszałek wśród priorytetów wskazał również nacisk na profilaktykę i inwestycje w zakresie ochrony zdrowia, budowę społeczeństwa obywatelskiego i działania związane z ochroną środowiska. Ważne miejsce zajmować będzie wsparcie kultury, z inwestycją budowy nowoczesnej sceny Teatru Polskiego w Szczecinie na czele, dalsze budowanie integralności i dostępności transportowej Zachodniopomorskiego oraz kreowanie Podkreślał, że region musi być rozwijany w sposób zrównoważony, tak by tworzyć równe warunki zarówno dla mieszkańców miast, aglomeracji, jak i wsi.

Przewodniczącą sejmiku została Maria Ilnicka-Mądry z Bezpartyjnych – Przyrzekam być przewodniczącą wszystkich radnych – deklarowała.

Chcę podziękować panu marszałkowi za dotychczasową współpracę, to bardzo duża wartość. Fakt, że potrafimy być otwarci na różne środowiska, nasze doświadczenie – również w zakresie wdrażania programów europejskich - gwarantuje rozwój regionu – powiedział Jarosław Rzepa.

Jesteśmy za myśleniem wolnościowym, demokratycznym i proeuropejskim, opartym o prawa człowieka. Chcemy tworzyć samorząd będący częścią większego projektu – państwa obywatelskiego. W Zarządzie Województwa chcemy położyć nacisk na wymiar socjalny, pomocy konkretnemu człowiekowi – mówił Stanisław Wziątek.
 

Info: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: