MOPS apeluje: pamiętajmy o osobach bezdomnych

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-11-23 13:19:05
MOPS apeluje: pamiętajmy o osobach bezdomnych
  • Foto: TV Gawex

Okres jesienno-zimowy jest czasem bardzo trudnym dla osób nieposiadających własnego domu. Mroźne noce mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo, a nawet zagrażać życiu. W związku z tym, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku przypomina w jaki sposób można pomóc osobom bezdomnym.

Bezdomność to zjawisko występujące cały rok, jednak na przełomie listopada i grudnia życie bezdomnych staje się trudniejsze. Niskie temperatury są dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego tak istotne jest zwracanie uwagi na ludzi wokół nas. Na ulicach Szczecinka można spotkać około 47 osób, które nie posiadają dachu nad głową, przy czym ich liczba wciąż rośnie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku każdego roku udziela bezdomnym mieszkańcom naszego miasta okresowe schronienie w Noclegowni przy ulicy Wiejskiej 4. Aby skorzystać z noclegowni takie osoby muszą złożyć wniosek o przyznanie schronienia oraz przedłożyć zaświadczenie lekarskie, z którego wynika iż stan zdrowia osoby bezdomnej pozwala na pobyt w placówkach zbiorowych pomocy społecznej. W tym roku nastąpiła pewna zmiana jeśli chodzi o pomoc dla pań. Do tej pory były one odwożone do schroniska dla kobiet. W chwili obecnej MOPS przygotował dla nich 4-osobowy pokój w Noclegowni przy ulicy Wiejskiej 4. Kolejnym ważnym warunkiem dłuższego pobytu w Noclegowni jest trzeźwość. 

Pozostałe osoby bezdomne mogą uzyskać schronienie w formie pobytu doraźnego od 20:00 do 08:00 rano. Do tego celu przeznaczono pokój, w którym takie osoby mogą odpocząć i ogrzać się oraz posilić ciepłym napojem. Z tego pomieszczenia mogą skorzystać nawet osoby nietrzeźwe, jednak zawartość alkoholu we krwi nie może przekraczać 1 promila. W przypadku takiej formy pomocy nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie ani dokument tożsamości.

Kolejne miejsce w Szczecinku, w którym osoby bezdomne mogą uzyskać pomoc to schronisko "Zacisze" przy ulicy Wodociągowej. Na bezdomnych czeka tam ciepły posiłek, suchy prowiant, można także wymienić odzież, skorzystać z kąpieli i pobyć w ciepłej świetlicy.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku apeluje do mieszkańców o wrażliwość i alarmowanie odpowiednich służb o osobach bezdomnych przebywających na terenie Szczecinka, szczególnie wtedy kiedy na zewnątrz temperatury są bardzo niskie.

Numery telefoniczne, pod które można zgłaszać przypadki osób potrzebujących pomocy to:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej: 94 37 405 44 oraz 728 823 695

Straż Miejska: 986

Policja: 997


 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: