1 Samodzielna Drużyna Harcerska Delta na marszu 11 listopada w Warszawie

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-11-18 17:00:21
1 Samodzielna Drużyna Harcerska Delta na marszu 11 listopada w Warszawie
  • Foto: 1 Samodzielna Drużyna Harcerska Delta

W dniach 9 – 12 listopada druhowie z 1 Samodzielnej Drużyny Harcerskiej „Delta” im 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej ze Szczecineckiego Hufca ZHP udali się do Warszawy. Wyjazd odbył się celem uczczenia 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz 25 lecie powstania drużyny.

W sobotę druhowie intensywnie ćwiczyli musztrę wspólnie z Drużyną Reprezentacyjną Związku Harcerstwa Polskiego, były to zajęcia zgrywające. Szczęściu członków naszej drużyny weszło w skład Drużyny Reprezentacyjnej ZHP, a trzech druhów dostąpiło niewątpliwego zaszczytu zostać pocztem sztandarowym Szarych Szeregów. Po zajęciach udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Mimo ponad godzinnej kolejki aby wejść tego dnia do wnętrza muzeum, nasze oczekiwanie zostało w pełni wynagrodzone. Kolejnym obowiązkowym punktem naszej wycieczki była wizyta na Cmentarzu Wojskowym, gdzie złożyliśmy kwiaty i znicza na grobie generała Stanisława Sosabowskiego, twórcy i dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej której miano z dumą nosimy. Wieczór to już Piknik Militarny w Muzeum Wojska Polskiego, w trakcie którego mieliśmy okazję porozmawiać i zobaczyć sprzęt operatorów JW GROM, dowiedzieliśmy stoisko Polskiej Grupy Zbrojeniowej, gdzie mogliśmy zapoznać się z produktami Fabryki Broni Radom min. karabinkiem „Grot”, mogliśmy również zapoznać się ze stoiskami Wojsk Lądowych, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej, Oddziału Specjalnego ŻW. Dodatkowo mogliśmy dotknąć i przymierzyć się do wielu pojazdów wojskowych min. KTO Rosomak czy czołg Leopard 2A5. Późny wieczór to również zwiedzanie Warszawy, a w szczególności podziwianie szeregu iluminacji na budynkach specjalnie przygotowanych z okazji Święta Niepodległości. Największym wyzwaniem dla naszej drużyny był jednak 11 Listopada i wzięcie udziału w państwowych obchodach z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości podczas uroczystej zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

W tych uroczystościach druhowie Krzysztof Stypa, Hubert Kabat, Dawid Szporak, Kacper Gajewczyk, Maciej Wojtasik, Łukasz Wroński weszli w skład Drużyny Reprezentacyjnej ZHP, natomiast poczet sztandarowy Szarych Szeregów tworzyli, dowódca pocztu HO Rafał Jaźwiecki, chorąży ćwik Miłosz Pabisiak, asystujący ćwik Grzegorz Grochala. Druhowie wzorowo zaprezentowali się przed najwyższymi władzami państwowymi w tak wyjątkowym dniu i miejscu, swoją postawą reprezentując wszystkich harcerzy ZHP oraz naszą drużynę i miasto Szczecinek. Po uroczystościach szybka reorganizacja i Delciaki wzięli udział w kolejnym wielkim i pięknym wydarzeniu jakim był bez wątpienia Marsz Niepodległości – w mediach pod wieloma nazwami, które dla nas Polaków nie miały znaczenia. Najważniejsze było abyśmy wspólnie z tysiącami rodaków pokazać jak ważna jest dla nas ważna wolna i niepodległa Polska. Wspólnie z uczestnikami marszu na Rondzie Dmowskiego odśpiewaliśmy kilka pieśni patriotycznych. Atmosfera była podniosła ale jednocześnie wesoła, radosna i BIAŁO-CZERWONA. Wszyscy wysłuchaliśmy z uwagą słów Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przybył na Rondo Dmowskiego następnie kilkuset tysięczny tłum odśpiewał Hymn Polski było to niesamowite przeżycie. Wieczór spędziliśmy na pakowaniu swojego dobytku i powrocie do Szczecinka, podróż okazała się dość mecząca z uwagi na ogromne tłumy wracających w tym samym czasie osób z uroczystości. Każdy centymetr podłogi w pociągu był skrupulatnie zajęty – niczym powrót do przeszłości. Od momentu pobudki w Niedzielę do czasu powrotu do domów w poniedziałek minęło nam blisko 27 godzin. Jedne z najbardziej intensywnych a jednocześnie radosnych i szczęśliwych godzin naszego życia. Do końca naszych dni będziemy mogli wspominać i opowiadać o tym szczególnym wyjeździe i wymiarze uroczystości 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

tekst:  ćwik Miłosz Pabisiak – przyboczny 1 SDH „Delta” im. 1 SBS

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: