Ślubowanie w ZS nr 6

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-11-13 13:53:58
Ślubowanie w ZS nr 6
  • Foto: P.Rozmus

Każdego roku w pierwszej dekadzie listopada ZS Nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku ma podwójny powód do świętowania. W tych dniach odbywa się uroczystość ślubowania klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego o specjalności ochrona przeciwpożarowa i ratownictwo, połączona z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Zawsze w wydarzeniu uczestniczą goście honorowi i tak też było tym razem. Nie mogło zabraknąć starosty szczecineckiego Krzysztofa Lisa, któremu towarzyszyli członek zarządu Powiatu Szczecineckiego Krzysztof Zając oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Zofia Kosicka, komendanta PPSP Adama Serafina, komendanta Straży Miejskiej Grzegorza Grondysa, czy proboszcza parafii pw. Ducha Świętego Arkadiusz Sojki. Obecni byli także dyrektorzy szkół dla których Powiat Szczecinecki jest organem prowadzącym, nauczyciele oraz rodzice.

Tegoroczne uroczystości miały oczywiście szczególny charakter, ze względu na zbliżającą się 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, co w swoim przemówieniu podkreślił starosta:

Ten dzień jest wyjątkowy, ponieważ jeśli kiedyś uczniowie, którzy złożyli dzisiaj ślubowanie będą go wspominać, to powiedzą: zrobiliśmy to w wyjątkowym okresie, wyjątkowym czasie uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. (…) Dziś nie trzeba oceniać oddania ojczyźnie poprzez pryzmat poświęcania życia, ale przez to jak pracujemy dla niej, co chcemy tworzyć, co chcemy zmieniać(…)

Starosta nawiązał również do historii samego kierunku ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa:

(…) 10 lat funkcjonowania tego profilu, tej klasy to około 300 osób, które zostały w kapitalny sposób wykształcone, przygotowane przez grono pedagogiczne, ale też naszych strażaków, do służby naszym mieszkańcom, mieszkańcom Szczecinka, powiatu szczecineckiego, województwa zachodniopomorskiego, ale i całej Polsce. Nie znamy dnia ani godziny, kiedy wiedza, którą młodzi ludzie zdobywają w murach tej szkoły, okaże się potrzebna, niezbędna, do ratowania tego co najcenniejsze, czyli ludzkiego życia(…)

Jak zwykle przybyli na uroczystości goście, mogli podziwiać przygotowane przez uczniów i nauczycieli występy artystyczne, które w tym roku zatytułowano „Drogi wolności”. Młodzież zaprezentowała swoje zdolności aktorskie, poetyckie i muzyczyne. Było niezwykle patriotycznie i po prostu pięknie.

Tekst: Piotr Rozmus

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: