Koncert Duetu „Zoriuszka” w borneńskiej bibliotece

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-11-08 09:20:18
Koncert Duetu „Zoriuszka” w borneńskiej bibliotece
  • Foto: Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie

7.11.2018 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie rozbrzmiewała śpiewem tradycyjnym i białymi głosami w klimacie pieśniarstwa słowiańskiego. Pani Alina Karolewicz i pani Magdalena Ulrich oczarowały swoim śpiewem słuchaczy, licznie zgromadzonych w sali kameralnej.

Koncert był jednym z serii wydarzeń promujących wydaną przez Duet "Zoriuszka" płytę "Głosy Wschodu". Płyta jest zwieńczeniem 20 lat obcowania artystek z muzyką szeroko pojętej słowiańszczyzny. Muzyka, którą wykonuje Duet „Zoriuszka”, w ten sposób dokumentuje cząstkę tożsamości mieszkańców naszych terenów, która jest coraz bardziej zapominana. 
Podczas koncertu Duet zaprezentował pieśni liryczne i obrzędowe (kupalne, weselne, zaklinania) pochodzące z terenów dzisiejszej Ukrainy, Białorusi i Rosji, a także te śpiewane do dziś na Łemkowszczyźnie. Do spisu utworów weszła też pieśń "Oj, jak tiażko meni" przywieziona na nasze tereny ze Średniej Wsi przez przesiedleńców w ramach Akcji Wisła - obecnych mieszkańców Rzepowa. Jako "bonus" została dodana niezwykła kompozycja Mateusza "Gruchy" Gruszkowskiego zainspirowana pieśnią "Oj zaria". 

Wszystkie utwory znalazły się na wydanej płycie  „Głosy Wschodu”. Niespodzianką był fakt, że każdy widz obecny na dzisiejszym koncercie otrzymał od artystek nieodpłatnie płytę z autografami i dedykacją. Wieczór był niezapomniany, a wykonanie utworów niezwykle wzruszające i przejmujące w wyrazie.  

Wydanie płyty zostało dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska". Organizacją patronująca przedsięwzięciu jest Lokalna Organizacja Turystyczna w Czaplinku.

Iwona Gajewska-Tranbowicz 
Dyrektor
Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Bornem Sulinowie

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: