Kto z kim utworzy koalicję w Radzie Powiatu?

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-10-24 12:22:02
Kto z kim utworzy koalicję w Radzie Powiatu?
  • Foto: TV Gawex

Emocje po niedzielnych wyborach już opadły, a co za tym idzie można chłodnym okiem ocenić sytuację. Rozkład sił w powiecie przedstawia się następująco – Koalicja Obywatelska zdobyła 7 mandatów na czele z obecnym burmistrzem Jerzym Hardie Douglasem, Porozumienie Samorządowe uzyskało 6 mandatów z Krzysztofem Lisem oraz Prawo i Sprawiedliwość również 6 mandatów.

Taki układ sił czyli 7-6-6 wymaga zawiązania koalicji pomiędzy ugrupowaniami. Jak przypomniał obecny starosta, w historii powiatu jeszcze nie było takiej sytuacji, aby jedno ugrupowanie zdobyło wymaganą większość 10 mandatów, która dałaby możliwość samodzielnego rządzenia czy też wyboru zarządu i starosty. „Podejmujemy rozmowy z jednymi i z drugimi. Ta możliwość stworzenia koalicji przez Porozumienie Samorządowe jest z jednym i z drugim ugrupowaniem, bo taką zdolność koalicyjną mamy, aczkolwiek przed wyborami zarówno Koalicja Obywatelska jak i Prawo i Sprawiedliwość atakowały dosyć mocno Porozumienie Samorządowe. Ja to odbierałem, że jesteśmy silnym ugrupowaniem stąd pewnie taki atak. Tych szturchańców otrzymaliśmy od jednego i od drugiego ugrupowania dużo.” - powiedział w rozmowie z nami Krzysztof Lis, szef Porozumienia Samorządowego.

Jak wszyscy wiedzą Porozumienie Samorządowe ma zdolność koalicyjną czyli może się dogadywać z kim chce, a Koalicja Obywatelska wyklucza rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością. Tutaj w ogóle nie ma żadnych możliwości przynajmniej z mojej strony. Ja deklaruję, nie będę nigdy rozmawiał z PiSem. W związku z tym płynie prosty wniosek, że musimy się porozumieć ugrupowaniem Krzysztofa Lisa.” - powiedział Jerzy Hardie-Douglas szef Koalicji Obywatelskiej w powiecie szczecineckim.

Na chwilę obecną wiadomo, że pierwsze, wstępne rozmowy już się odbyły.

Myślę, że wszystko jest na dobrej drodze musimy się pogodzić z faktem, że nie mamy 10 głosów tylko 7, a za tym idzie pewna konsekwencja przy zawieraniu koalicji. Skoro na czele Porozumienia Samorządowego stoi Krzysztof Lis to on będzie naturalnym kandydatem na stanowisko starosty, z kolei z racji tego że Koalicja Obywatelska wygrała te wybory będzie miała większość w zarządzie powiatu. To jest taka pozycja wyjściowa do rozmów. Na chwilę obecną tylko tyle mogę zdradzić.” powiedział nasz rozmówca, Jerzy Hardie – Douglas.

Jak podkreślił burmistrz żeby nastąpiła koalicja ugrupowania te muszą się także porozumieć  co do programu, który będzie realizowany w powiecie. O tym jak zakończą się rozmowy o koalicji i czy do niej dojdzie będziemy informować Państwa na bieżąco.

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: