Wolność - kocham i rozumiem - wystawa pamiątek z okresu międzywojennego w PLO

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-10-12 15:12:31
Wolność - kocham i rozumiem - wystawa pamiątek z okresu międzywojennego w PLO
  • Foto: TV Gawex

W piątek (12.10) w siedzibie szkoły Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej w Szczecinku, odbyła się od dawna zapowiadana wystawa pamiątek z okresu 20-lecia międzywojennego. Okazuje się, że mieszkańcy Szczecinka i okolic pomimo iż zasiedlają te tereny dopiero od końca II wojny światowej, to jednak mają w swoim posiadaniu przedmioty sięgające lat 20 i 30 ubiegłego wieku.

Monety, znaczki, bagnet, żelazko z duszą czy stare gazety, maska gazowa, bryczesy, książeczka legionisty, a także mnóstwo starych fotografii, a wszystko z okresu 20-lecia międzywojennego – te i inne skarby udało się zgromadzić uczniom Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinku. A wszystko w ramach wystawy Wolność – kocham i rozumiem, której uroczyste otwarcie miało miejsce dziś na terenie szkoły.  „Już od długiego czasu mówimy o setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Myślimy o tej rocznicy, wspominamy tamten czas ale najważniejsze jest to co robimy teraz, bo nie żyje się wspomnieniami tylko żyje się teraźniejszością.  Ten projekt „Godność, Wolność, Niepodległość”, do którego szkoła przystąpiła jest dowodem na to, że niepodległość jest dla nas bardzo ważna, że cenimy to, że żyjemy w niepodległym kraju, że możemy świętować tak wyjątkową rocznicę stulecia niepodległości i że możemy tą niepodległość budować, pamiętając o historii” - powiedział Szymon Cieślar, dyrektor PLO i SP w Szczecinku.

Całe wydarzenie poprzedzone było wykładem pracownika IPN z Poznania, pana Tomasza Ceglarza. Na wystawie pojawili się również właściciele wypożyczonych przedmiotów. Są to w głównej mierze mieszkańcy Szczecinka i okolic, którzy posiadali pamiątki po swoich rodzicach. „Każda pamiątka zgromadzona na wystawie to jest taki osobliwy skarb rodzinny. Po tylu latach trudno jest wycenić te pamiątki, bo każda z nich ma swoją wartość. Jeden z uczniów nawet napisał „ogromna wartość sentymentalna” „ - powiedziała Anna Turek, nauczyciel historii w PLO i SP

Wszystkie przedmioty zostały przez uczniów pod okiem nauczycieli dokładnie opisane skąd i od kogo pochodzą. Po zakończonej wystawie powrócą one do swoich właścicieli. Oprócz wielu cennych dokumentów i fotografii znalazły się też dewocjonalia np. książeczka która potwierdzała przynależność do trzeciego zakonu franciszkańskiego. Znalazły się także bryczesy, oficerki, maska gazowa żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza. Wystawa ta została zorganizowana w ramach Projektu „Godność, wolność, niepodległość”. Swojego wsparcia przy realizacji tej inicjatywy udzieliło także szczecineckie Muzeum Regionalne.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: