Polsko – niemiecka wymiana młodzieży w Buxtehude

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-10-01 10:10:51
Polsko – niemiecka wymiana młodzieży w Buxtehude
  • Foto: Elżbieta Sobolewska

W dniach od 23 do 28 września 2018 roku odbyła się wymiana polsko – niemiecka pomiędzy Szkołą Podstawową nr 5 w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego w Szczecinku, a szkołą Hauptschule Sued Buxtehude. Przez 6 dni trzynaścioro uczniów wraz z opiekunami: p. Elżbietą Sobolewską i p. Dorotą Wilkanowską było goszczonych po raz drugi przez naszych niemieckich przyjaciół. Spotkanie w Buxtehude przebiegało pod hasłem „Śladami historii polsko - niemieckiej ”.

Wieczorem uczniowie wraz z opiekunami dotarli do  Buxtehude, gdzie niemieccy uczniowie razem z nauczycielami czekali na gości z Polski. Po serdecznym powitaniu przez niemieckich uczniów i  nauczycieli przeznaczono czas na wypoczynek, kolację i wspólne spędzenie czasu. 
Następnego dnia polska ekipa została mile przywitana  przez uczniów a także nauczycieli  Haptschule Sued Buxtehude. Podczas trwającej 6 – dniowej wymiany uczniowie uczestniczyli  w grach i zabawach integracyjnych, animacjach językowych, zorganizowanych dla nich warsztatach szkolnych, lekcjach: techniki, sztuki i sportu. 
Dużą atrakcją podczas naszego pobytu była wycieczka do Hamburga. Uczniowie mieli okazję płynąć promem po rzece Elba. Młodzież niemiecka oprowadziła swoich polskich kolegów po mieście, pokazując im najciekawsze budynki Hamburga. Ogromne wrażenie wywarła na uczniach  wizyta w obozie koncentracyjnym w Hamburgu Neuengamme.
Nauczyciele i uczniowie niemieccy ściśle współpracowali z polskimi nauczycielami     i uczniami. Była to również okazja do tego aby poznać niemiecki system szkolnictwa przez uczestnictwo          w zajęciach szkolnych. Młodzież spędzała dużo czasu w gronie  niemieckich kolegów, poznając ich styl życia i obyczaje kulturowe. 
Bogaty w różnorodne atrakcje program całego pobytu oraz piękna letnia pogoda zagwarantowały dobrą zabawę i sprawiły, że humory dopisywały wszystkim uczestnikom wymiany, a cała wizyta polskiej grupy w Niemczech przebiegała w przyjaznej atmosferze.
Pobyt zakończył się miłym akcentem ze strony gospodarzy, którzy zaprosili wszystkich uczestników wymiany na pożegnalną kolację. Nastąpiło podsumowanie spotkania i wręczenie upominków. Żal było się rozstawać i odjeżdżać. Wspomnienia na pewno pozostaną na całe życie.                                                       
        

 

 Opracowała : mgr Elżbieta Sobolewska

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: