Dożynki Gminne 2018 w Bobolicach

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-09-26 09:43:12
Dożynki Gminne 2018 w Bobolicach
  • Foto: UM Bobolice

Święto plonów jest najpiękniejszym elementem kultury polskiej wsi. Uroczystości dożynkowe są wyrazem pielęgnowania tradycji narodowej i wyrazem wdzięczności Panu Bogu za zebrane plony.I tak zgodnie z tradycją, 22 września br. na placu rekreacyjnym w Bobolicach podczas Dożynek Gminnych włodarze gminy, rolnicy wraz z rodzinami, sołtysi, radni, mieszkańcy oraz zaproszeni goście spotkali się, aby podziękowali Bogu za zebrane tegoroczne plony. W tym roku pogoda nie rozpieszczała rolników, po zeszłorocznych ulewach przyszły w tym roku susze, które spowodowały nieurodzaj na terenie całego kraju. Uroczystości dożynkowe rozpoczęto od Mszy Świętej, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz Ryszard Baran. W homilii wyraził wdzięczność rolnikom za ich trud i poświecenie podczas tegorocznych żniw. Poświęcił chleb oraz wieńce wykonane przez sołectwa.

Po mszy konferansjerzy: Anna Kustrzycka – Broda oraz Piotr Adamus poprowadzili ceremoniał dożynkowy, który tym razem z inicjatywy Ziemi Bobolickiej rozpoczęto polskim tańcem narodowym – polonezem.  

Corocznie spośród rolników i mieszkańców gminy wybiera się Starostów Dożynkowych. W tym roku zaszczytne obowiązki starostów Burmistrz Bobolic Mieczysława Brzoza powierzyła Państwu Iwonie
i Jarosławowi Witkowskim z sołectwa Chmielno. Od 29 lat Państwo Witkowscy prowadzą wspólnie gospodarstwo rolne w obrębie ewidencyjnym Chmielno. Starostwie Dożynkowi przekazali na ręce Burmistrza Bobolic chleb upieczony z tegorocznych plonów. W naszym kraju chleb to szczególny symbol - urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem. Burmistrz Bobolic Mieczysława Brzoza zapewniła zgromadzonych, że będzie sprawiedliwie dzielić chlebem tak, aby nikomu go nigdy nie zbrakło. Burmistrz Bobolic w przemówieniu również podziękowała rolnikom za ich trud i ciężką pracę, przecinając warkocz upleciony z tegorocznych plonów otworzyła oficjalnie dożynki. Poszczególne sołectwa zaprezentowały wieńce uplecione przez mieszkanki z 11 sołectw.

Podczas uroczystości dożynkowych uhonorowano Bobolickimi Łanami rolników, którzy prowadzą działalność rolniczą powyżej 25 lat - w tym roku są to: Pan Jerzy Ryfun z Grotnik (Sołectwo Ubiedrze) oraz Państwo: Irena Samioł – Kowalska oraz Marek Kowalski  z Pomorzan (Sołectwa Radwanki).

Od 2014 r. na terenie gminy przyznawany jest Tytuł "Aktywnej Kobiety Wiejskiej Gminy Bobolice”. W tym roku w uznaniu za wieloletnie podtrzymywanie i pielęgnowanie życia społecznego środowiska wiejskiego Gminy Bobolice oraz działania  na rzecz społeczności lokalnej odebrała prowadząca Anna Kustrzycka – Broda - Sołtys Sołectwa Gozd z zawodu nauczyciel.  


W uznaniu za zasługi na rzecz rozwoju Pomorza Zachodniego Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nadał Srebrną Honorową Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego dla Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Nr 5 „Szuwarek”. Odznaczenie wręczył Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Tomasz Sobieraj wraz z Burmistrz Bobolic – Mieczysławą Brzozą. Panowie:  Stanisław Czarnecki, Jan Chabowski, Jarosław Miłek, Paweł Misztal, Mariusz Piekarski oraz Michał Sobański z rąk Wicemarszałka i Burmistrza Bobolic otrzymali również
o Statuetki „Ambasador na Medal” za zasługi oraz promocję koła PZW Szuwarek oraz Gminy Bobolice na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym.  Na zakończenie ceremoniału dożynkowego Burmistrz Bobolic wraz z Zastępcą Burmistrza wręczyli Sołtysom naszych 20 sołectw chlebki dożynkowe, którymi wraz z Sołtysami dzieli się wspólnie
z mieszkańcami naszej gminy. Tradycyjnie na dożynkach nie zabrakło wieńcy, w tym roku było ich aż 11. Wykonały je sołectwa: Chmielno, Chociwle, Dargiń, Drzewiany, Głodowa, Gozd, Kłanino, Krępa, Kurowo, Porost i Stare Borne. W podziękowaniu za przygotowanie wieńca sołectwo otrzymało czek w wysokości 350,00 zł. Cztery Sołectwa: Chociwle, Dargiń, Krępa i Stare Borne zaprezentowały podczas dożynek swoje przepiękne, barwne i bogate w tradycje stoiska. Każde stoisko otrzymało czek podarunkowy w wysokości 500,00 zł. W tym roku w wyjątkowo ciekawej formie przeprowadzono potyczek i sołeckie, które poprowadził Pan Krzysztof Orlikowski w asyście Pani Alicji Karpińskiej.
W potyczkach wzięły udział sołectwa: Stare Borne, Krępa, Dargiń, Gozd, Dobrociechy, Kłanino Każdy za udział w potyczkach otrzymał dyplom, a pierwsze trzy miejsca nagrodę jednak oczywiście nikt nie był w stanie pobić Sołectwa Stare Borne, które okazało się zwycięzcą tegorocznych potyczek. Dla zwycięzców potyczek wręczono bony.

Część artystyczną rozpoczął wzruszający i pouczający spektakl teatralny pt” Siewca – teatr Recepta z Kowalek. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły: Florianki, Polanie, Ziemia Bobolicka, Drzewianianki, Ale Babki, Sąsiedzi zza Miedzy, Kapela Ludowa z Bobolic. Gwiazdą wieczoru był Zespół M-POWER a dyskotekę dosłownie pod chmurką i w strugach deszczu poprowadził DJ Seba.

 

Dziękujemy rolnikom ich rodzinom, wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym
w przygotowanie tegorocznych dożynek. Dziękujemy rolnikom za tą ich ciężką pracę na roli oraz życzymy, aby w kolejnym roku pogoda była łaskawa, a plony wysokie.

To co pługiem zaorzesz, to co ręką zasiejesz,
Wrośnie w twoją ojczyznę, wrośnie w twoją nadzieję.
To, co zbierzesz we żniwa, co wymłócisz w mozole,
Będzie pieśnią skowronka, będzie śladem na czole.
 To co dzielić potrafisz, mnożyć się będzie w pocie,
I rozdzwoni się w sercu, w błękicie i w złocie. (autor wiersza nieznany)

Tekst:Renata Jarzyńska, UM Bobolice

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: