Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2018

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-09-21 10:20:00
Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2018
  • Foto: TV Gawex

W dniach 21-23 września bieżącego roku nastąpi finał jubileuszowej, 25 akcji ekologicznej „Sprzątnie świata – Polska 2018”. Głównym przesłaniem tegorocznej edycji, prowadzonej pod hasłem„Akcja –Segregacja! 2 X więcej, 2 X czyściej” jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażane” są w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Jest to również niezwykle istotne z uwagi na konieczność osiągnięcia przez Polskę już w roku 2020 poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych, podczas gdy aktualnie do recyklingu z gospodarstw domowych trafia tylko ok. 13% odpadów.

Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego, którą wdraża Polska i pozostałe państwa Unii Europejskiej. „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie „nieśmiecenia”, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Jak co roku udział w akcji weźmie również młodzież powiatu szczecineckiego. W dniach od 21 września do 23 września 2018 r. uczniowie szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Szczecinecki, wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy oraz Wielofunkcyjnej Placówki Pomocy Rodzinie wraz z opiekunami wezmą udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2018”. Akcja cieszy się coraz większą popularnością o czym świadczy rosnąca liczba uczestników. Do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono 683 osób, które będą sprzątały teren w okolicach swoich jednostek, a także fragment brzegu jeziora Trzesiecko. W Białym Borze sprzątaniem zostanie objęte całe miasto i jego okolice. Zebrane odpady na terenie miasta Szczecinek odbierze Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o.

Pamiętaj: Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza! Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

 

Info:Piotr Rozmus

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: