Eksponaty z Eutin zasiliły zbiory szczecineckiego muzeum

  • KW
  • 2018-09-15 09:27:09
Eksponaty z Eutin zasiliły zbiory szczecineckiego muzeum
  • Foto: Muzeum Regionalne Szczecinek

Szczecineckie Muzeum Regionalne wzbogaciło się o nowe eksponaty z okresu przedwojennego. Podarowane przedmioty to przede wszystkim zbiory z niemieckiego muzeum, pamiątki po dawnych mieszkańcach Neustettin, którzy po zakończeniu wojny zostali przesiedleni w głąb Niemiec. Jak doszło do przekazania tych cennych dla Szczecinka przedmiotów?

Historia Szczecinka jako polskiego miasta zaczyna się dopiero po drugiej wojnie światowej, kiedy z to Neustettin przemieniło się na Szczecinek. Przed wojną te tereny zamieszkiwane były przez Niemców, a z chwilą ich wysiedlenia w głąb Niemiec zabierali oni wszystko to, co było nie tylko potrzebne, ale również co pozwoli im pamiętać o swoim starym domu. Swego czasu te przedmioty zostały zebrane i umieszczone w Heimatmuseum Kreis Neustettin in Pommern w Eutin. Niestety, muzeum w Eutin zakończyło swoją działalność, w związku z tym zapadła decyzja o rozdzieleniu i przekazaniu cennych pamiątek po dawnej ludności Neustettin. Spora część z nich trafiła właśnie do Szczecinka. Eksponaty, które trafiły do szczecineckiego muzeum to przede wszystkim przedmioty codziennego użytku. W zbiorach znalazły się także makiety wieży kościoła św. Mikołaja.

Jak poinformował nas Ireneusz Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego, wszystkie eksponaty zostaną dokładnie skatalogowane, następnie zajmą honorowe miejsce w pomieszczeniach szczecineckiego muzeum. Przedmioty te będą również sukcesywnie trafiały na wystawy. Okazuje się, że to nie wszystkie eksponaty, które zasilą zbiory muzeum. W przyszłym roku, w okolicach maja, odbędzie się uroczyste przekazanie kolejnej części pamiątek z Neustettin.


  • Foto: Muzeum Regionalne Szczecinek

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: