Oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Technicznej w ZST

  • KW
  • 2018-09-06 12:48:20
Oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Technicznej w ZST
  • Foto: TV Gawex

Centrum Edukacji Technicznej Haas działa już przy Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku. Dzisiaj (06.09) o godzinie 11:00 odbyła się uroczystość, podczas której oficjalnie otworzono nowy obiekt, a także zaprezentowano prace nowoczesnych urządzeń, z których niebawem korzystać będą uczniowie.

Pracownia, którą dzisiaj otwarto na terenie Zespołu Szkół Technicznych, jest elementem realizowanego przez powiat szczecinecki projektu pn. ''Szczecinecki Eksperyment''. Zakłada on stworzenie pięciu pracowni, w tym dwie zlokalizowano w ZST, a trzy w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior.

Dumna mnie rozpiera, że udało nam się do czegoś takiego doprowadzić - mówi nam Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. Najnowocześniejsze urządzenia, obrabiarki numeryczne, urządzenia pomiarowe, drukarka 3D, jak mówią przedstawiciele firmy Haas cała pracownia jest jedną z najładniejszych i najlepiej wyposażonych pracowni w szkołach ponadgimnazjalnych. Kosztowała 1,5 mln złotych, ale to jest pewien początek - dodaje nasz rozmówca. W szkole zainstalowano dwa centra tokarskie CNC (w tym jedno z osią Y) oraz centrum frezarskie wraz z zestawem narzędzi i oprzyrządowaniem z symulatorem sterowania CNC i oliwiarką. Druga pracownia, która powstanie w ZST, w ramach "Szczecineckiego Eksperymentu" to pracownia spawalnicza. Znajdą się na jej wyposażeniu urządzenia o wartości 545 tys. złotych.

Łącznie, w roku 2018, w Zespole Szkół Technicznych zainwestowanych zostanie około 10 milionów złotych. Przypomnijmy, w ostatnich tygodniach zakończył się tam remont warsztatów szkolnych oraz dwóch pracowni (pracowni środków transportu drogowego oraz pracowni przewozu osób i ładunków), które powstały na potrzebę utworzenia nowego kierunku kształcenia kierowca mechanik kat. B+C+E, popularnie zwanym "Europejskim Kierowcą". Pisaliśmy o tym w artykule: ''Europejski kierowca'' - nowy kierunek kształcenia w Zespole Szkół Technicznych. Od pewnego czasu szkoła może się cieszyć elektrycznym samochodem Nissanem Leaf, a także symulatorem samochodu ciężarowego, który nad Trzesiecko dotarł właśnie dziś, 6 września. Trwają też prace związane z budową Centrum Innowacji i Praktyk. Budynek wręcz rośne w oczach, a mieścić się w nim będą cztery pracownie: lakierniczo — blacharska, instalacyjna, ręcznej i mechanicznej obróbki drewna oraz budowlana.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: