Projekt Niepodległa - PLO poszukuje pamiątek z okresu międzywojennego

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-08-24 15:07:29
Projekt Niepodległa - PLO poszukuje pamiątek z okresu międzywojennego
  • Foto: TV Gawex

257 szkół i placówek oświatowych w Polsce, otrzymało dofinansowanie na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość”. W Szczecinku uznaniem Ministerstwa cieszy się wniosek Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego.

Projekt „Godność, wolność, niepodległość” został przygotowany przez Ministra Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu wieloletniego „Niepodległa”. Do konkursu zgłoszono blisko 2 500 wniosków, z czego wybranych zostało 257.  W Szczecinku uznanie zyskał wniosek Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego. „Taki mieliśmy plan pisząc wniosek aby uświetnić obchody miejskie i tym samym wpisać się w obchody w całej Polsce, tak aby nasi uczniowie mogli działać aktywnie w tym temacie.” - mówi Kornelia Jaczewska, nauczyciel języka angielskiego w PLO. 

W ramach tego projektu szkoła zobowiązana jest do realizacji minimum dwóch działań m.in wycieczki patriotycznej, związanej tematycznie z wydarzeniami historycznymi, postaciami oraz polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej oraz wystawy pamiątek związanej z odzyskaniem oraz budową przez Polskę niepodległości. Tutaj autorki szczecineckiego projektu zwracają się z prośbą o wsparcie do mieszkańców Szczecinka. "Wystawa ta ma na celu zgromadzenie jak największej liczby pamiątek, które pochodzą z okresu 1914-1939. Ponieważ rejony, na których mieszkamy historycznie w tym czasie jeszcze nie należały do Polski, dlatego też jest to dosyć duże wyzwanie. W związku z tym apelujemy do mieszkańców Szczecinka i okolic – jeżeli ktoś posiadałby przedmioty z tego okresu związane z państwowością polską, ale nie tylko, także z życiem codziennym np. dokumenty, zdjęcia, medale, wszystko co związane jest okresem dwudziestolecia międzywojennego prosimy o ich użyczenie." - mówi nam Mariola Kowalczyk, nauczyciel języka polskiego w PLO

Jak podkreślają autorki projektu, wszystkie przedmioty zostaną dokładnie opisane skąd i od kogo pochodzą. Po zakończonej wystawie powrócą do swoich właścicieli. Wystawa pamiątek odbędzie się w połowie października i potrwa do końca listopada. Uroczystego otwarcia dokona przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej. 

Pamiątki oznaczone adresem i numerem telefonu właściciela można przynosić do sekretariatu szkoły przy  ulicy Klasztornej 16, do 24 września bieżącego roku. 
 
Oprócz wymaganych działań takich jak wycieczka patriotyczna i wystawa pamiątek, szkoła ma w planach jeszcze kilka inicjatyw, które zostały uwzględnione w projekcie. Uczniowie będą mogli nauczyć się tańców narodowych. Przygotowany zostanie także spektakl „Dowbor i towarzysze broni” oraz turniej strzelecki. Z kolei ulicami Szczecinka przejdzie  barwny korowód w strojach z epoki, do którego zaproszeni będą także mieszkańcy.

Celem projektu „Godność, wolność, niepodległość” jest wspieranie szkół i placówek oświatowych w kształtowaniu postaw opartych na wspólnych dla Polaków wartościach.
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: