Miejski dron za 160 tys. zł. Jego zakup dofinansuje WFOŚ

  • KW
  • 2018-08-21 11:38:02
Miejski dron za 160 tys. zł. Jego zakup dofinansuje WFOŚ
  • Foto: Depositphotos.com

Miasto Szczecinek jeszcze w tym roku zakupi drona, który będzie monitorować skład powietrza. Urządzenie o wartości 160 tysięcy złotych pojawi się nad Trzesieckiem jeszcze w tym roku, a jego zakup zostanie dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Podczas poniedziałkowej (20.08) sesji Rady Miasta Szczecinek, radni wyrazili zgodę na zaciągnięcie pożyczki w wysokości nieco ponad 42 tys. zł. Był to warunek, od którego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie uzależniał przyznanie miastu dotacji na zakup drona. Koszt urządzenia to 160 tys. zł, natomiast dotacja wyniesie 25 procent. Choć dyskusja na temat samej pożyczki i zasadności kupna drona była najdłuższą podczas sesji to ostatecznie za jej zaciągnięciem głosowało 13 radnych przy trzech głosach wstrzymujących się.

Przypomnijmy, że miejski dron ma być wykorzystywany do monitorowania jakości powietrza i weryfikowania zgłoszeń o spalaniu niedozwolonych odpadów. Będzie on wyposażony w specjalistyczny sprzęt pozwalający w krótkim czasie sprawdzić m.in. poziom benzo(a)pirenu czy pyłu PM10. Urządzenie zostanie wyposażone również w kamerę termowizyjną, dzięki której będzie można poszukiwać osób zaginionych czy badać przecieki w instalacjach ciepłowniczych.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: