60 osób posprzątało jezioro Wierzchowo

  • KW
  • 2018-08-20 11:38:11
60 osób posprzątało jezioro Wierzchowo
  • Foto: Przemysław Mroczek, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jeziora Wierzchowo

11 sierpnia 2018 r., już po raz szósty z rzędu odbyła się akcja sprzątania jeziora Wierzchowo, w której, jak co roku, wziął udział Wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas. Organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Jeziora Wierzchowo, przy wsparciu Gminy Szczecinek i Nadleśnictwa Szczecinek. W akcji wzięli udział mieszkańcy, ale przede wszystkim letnicy - stali bywalcy Orawki, Wierzchowa, a w tym roku także po raz pierwszy młodzież ze świetlicy w Starym Wierzchowie.

W sumie około 60 osób przeczesało brzegi Jeziora Wierzchowo, a także przybrzeżne lasy oraz drogi (m.in. sprzątnięta została na całej długości droga Stare Wierzchowo-Orawka). Zebrano oraz zwieziono własnym transportem stowarzyszenia ok. 70 worków z drobnymi śmieciami, a także inne "artefakty" w postaci ram roweru, opon, desek klozetowych.

Ewenementem, ale równocześnie przykładem na "pomysłowość" pseudo turystów, była odkryta w lesie, zaledwie 10 metrów od jeziora działająca toaleta. Jednak w sumie ilość zebranych śmieci z roku na rok jest coraz mniejsza. Większość turystów, biwakujących nad jeziorem Wierzchowo, z którymi rozmawialiśmy, zauważyła, że brzegi wody są coraz czystsze. Współpracujący ze stowarzyszeniem członkowie Państwowej Straży Rybackiej, patrolujący większość okolicznych wód, stwierdzili, że jezioro Wierzchowo może być przykładem czystości i utrzymania porządku - podsumowuje Przemysław Mroczek, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jeziora Wierzchowo.


  • Foto: Przemysław Mroczek, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jeziora Wierzchowo

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: