Czy w Szczecinku przedsiębiorcy przestrzegają wolnych niedziel?

  • Redakcja TV Gawex
  • 2018-08-17 12:56:16
Czy w Szczecinku przedsiębiorcy przestrzegają wolnych niedziel?
  • Foto: TV Gawex

11 marca był pierwszą niedzielą bez handlu w związku z tym w całej Polsce przeprowadzone zostały kontrole inspekcji pracy, które miały wykazać czy przedsiębiorcy przestrzegają nowych przepisów. W Szczecinku również pojawili się kontrolerzy. Wówczas takim kontrolom zostało poddanych 13 podmiotów, 9 z nich było otwartych, 4 zamknięte. Natomiast w powiecie szczecineckim dodatkowo poddano kontroli 3 placówki handlowe - 1 była zamknięta, 2 były otwarte. Kontrole wykazały, że placówki w Szczecinku i powiecie, które były otwarte w niedzielę, funkcjonowały zgodnie z przepisami nowej ustawy.

Od tego momentu minęło kilka miesięcy i jak się okazuje, żadnych kontroli póki co nie było. Powód? Brak zgłoszeń telefonicznych o nieprawidłowościach. "W okresie lipca nikt nie zgłaszał do nas nieprawidłowości z powiatu szczecineckiego.Wcześniej robiliśmy kontrole tzw. prewencyjne czyli jeździliśmy po terenie, sprawdzaliśmy, szukaliśmy itd. Teraz reagujemy tylko i wyłącznie na zgłoszenia telefoniczne. Z tych zgłoszeń telefonicznych nie było żadnego z powiatu szczecineckiego, a co za tym idzie, nie było prowadzonych żadnych kontroli"   - powiedział Konrad Pachciarek, Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie.

"Odkąd została wprowadzona ustawa inspektorzy pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie, cały czas prowadzą kontrole placówek handlowych, które powinny być na szczególnych warunkach otwarte bądź zamknięte w zależności od tego jaki mają charakter w niedzielę i święta. Liczba tych kontroli rzeczywiście wraz z upływem czasu spada głównie dlatego, że mamy coraz mniej zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości w tym zakresie".    - dodaje nasz rozmówca.

Brak zgłoszeń telefonicznych nie jest jednoznaczny z tym, że w naszym powiecie nie ma przypadków nadużyć przepisów w tej kwestii. Po prostu zwyczajnie nikt tego nie zgłasza. W chwili  z racji na sezon wakacyjny kontrolerzy znacznie częściej pojawiają się w miejscowościach nadmorskich. Bywają także kontrole niezapowiedziane, jednak obejmują one miejsca, w których wcześniej stwierdzono pewne nieprawidłowości. 

Komentarze (1)

Tia 2018-08-17 21:18

A UE chce zawiesić przesuwanie zegarków na okres zimowy i letni. To dopiero będą straty. I co wszystko ok ????

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: