Radni w Kronospanie pytali o UTWS

  • KW
  • 2018-08-14 08:22:12
Radni w Kronospanie pytali o UTWS
  • Foto: Mateusz Ludewicz, UM Szczecinek

Radni Rady Miasta Szczecinek na własne oczy mogli przekonać się, jak wygląda i działa wybudowany na terenie Kronospanu system ochrony powietrza UTWS. W sobotni poranek zwiedzili teren zakładu i obejrzeli poglądowy film dotyczący nowej inwestycji.

I właśnie od przedstawienia zasad działania UTWS rozpoczęło się spotkanie z radnymi. Było ono nie tylko okazją do rozwiania wszystkich wątpliwości dotyczących nowego filtra. W jego trakcie padły także pytania dotyczące uciążliwości zapachowych generowanych do tej pory przez Kronospan. Przedstawiciele zakładu zapewniali, że zostaną one znacznie ograniczone, choć nie ma gwarancji, że znikną całkowicie. Obecnie UTWS znajduje się w fazie rozruchu, a nadzorujący go inżynierowie pracują nad optymalnymi ustawieniami filtra. Może to potrwać jeszcze przez kilka najbliższych dni lub tygodni. Nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, że dzięki UTWS jakość powietrza w Szczecinku znacznie się poprawi. Przekonali się o tym także sami radni, którzy byli pod wrażeniem wielkości i stopnia skomplikowania zbudowanej na terenie Kronospanu instalacji. W spotkaniu na terenie zakładu uczestniczył także burmistrz Jerzy Hardie-Douglas i jego zastępca, Daniel Rak.

Przypomnijmy, że system ochrony powietrza UTWS znajduje się na liście wytycznych BAT (najlepsze dostępne techniki), ale do ich spełnienia wystarczyłaby instalacja mokrego elektrofiltru. Kronospan dobrowolnie wybrał lepsze dla środowiska rozwiązanie. Jego realizacja jest wielokrotnie droższa i trwała dłużej, jednak przyniesie zdecydowanie lepsze rezultaty. UTWS to najskuteczniejszy system ochrony powietrza, jaki istnieje obecnie w zakładach produkcji płyt drewnopochodnych. Diametralnie poprawia jakość powietrza, zmniejszając emisję pyłu o ponad 90 proc. i niweluje także zapach i lotne związki organiczne, będące efektem suszenia drewna.

Jak działa UTWS?
Gorące gazy ze spalania paliwa kierowane są do wymiennika ciepła. W wymienniku gazy oddają energię, podgrzewając powietrze w obiegu suszarniczym. Następnie poprzez suchy elektrofiltr i rekuperator już oczyszczone gazy są odprowadzane do atmosfery. Żeby wysuszyć drewno w suszarni obrotowej, wykorzystuje się strumień gorącego powietrza z parą. Powietrze i para krążą w zamkniętym obiegu, składającym się z wymiennika, suszarni i wentylatora. Mieszanina powietrza i pary odbiera energię cieplną ze ścianek wymiennika i przekazuje ją suszonemu materiałowi. Potem ponownie, za pośrednictwem wentylatora obiegowego, powietrze trafia do wymiennika. Część strumienia powietrza, wraz z parą z obiegu suszarni, kierowana jest do palnika - źródła ciepła. Tu, w temperaturze 1000 stopni Celsjusza, dopalane są zanieczyszczenia z suszarni. Dopalone gazy są przesyłane, razem z gorącymi gazami ze spalania paliwa, do wymiennika ciepła. W wymienniku oddają energię, podgrzewając powietrze, a następnie poprzez elektrofiltr i rekuperator, już oczyszczone gazy są odprowadzane do atmosfery. W UTWS gorące gazy nie mają kontaktu z suszonym drewnem, co pozwala ograniczyć problem substancji aromatycznych, emitowanych do powietrza.

info: Mateusz Ludewicz, UM Szczecinek

Komentarze (2)

Anonymous 2018-08-28 10:11

Kamizelki i kaski a na nogach klapki, BHP na wesoło :D

gość 2018-10-15 22:27

O tam leci bocian , o już nie leci. Widzę ciemność , widzę ciemność. Może czas zdjąć klapki z oczu.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: