Ogromna inwestycja w szczecineckim MECu

  • KW
  • 2018-08-09 15:23:06
Ogromna inwestycja w szczecineckim MECu
  • Foto: TV Gawex

Miejska Energetyka Cieplna w Szczecinku jest w trakcie realizacji kolejnej dużej inwestycji. Modernizacja kotłowni KR I przy ulicy Kołobrzeskiej to przede wszystkim wymiana drugiego kotła WR 10 oraz układu hydraulicznego i prądotwórczego. Koszt całego zadania oscyluje w kwocie 3,5 mln złotych. Środki na ten cel pozyskano w ramach pożyczki preferencyjnej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Modernizacja kotłowni KR I przy ulicy Kołobrzeskiej to największe zadanie modernizacyjne zaplanowane na ten rok w kalendarzu Miejskiej Energetyki Cieplnej. Cały proces ruszył już w maju bieżącego roku. Jednym z istotnych elementów tego zadania była wymiana układu hydraulicznego i prądotwórczego. Modernizacja układu hydraulicznego związana jest z dużą przebudową sieci jaką mieliśmy rok i dwa lata temu - obniżaliśmy średnice rurociągów oraz przyczynia się do znacznych oszczędności przede wszystkim energii elektrycznej, kosztów pompowania. Jest to najnowszy układ technologiczny, tzw. układ gorącego i zimnego zmieszania pompowego z zabezpieczeniem agregatami na wypadek zaniku energii elektrycznej - mówi nam Marek Szabałowski, Prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej w Szczecinku.

Dalsza część modernizacji polegała na wymianie kotła WR 10. Jest to ostatni, czwarty kocioł, który realizowany jest w technologii ścian szczelnych. W minionych latach wymieniono trzy takie kotły. Realizacja tego zadania była konieczna, gdyż zmieniają się przepisy i w przyszłych latach będą obowiązywały inne progi emisyjne. Montaż kotła wymagał skomplikowanych działań logistycznych. Umieszczenie kotła części ciśnieniowej wymagało demontażu dachu i za pomocą dwóch dźwigów zostały te elementy, z dużą precyzją, ułożone (...). Umowa przewiduje zakończenie prac inwestycyjnych 15 września. Od 15 września do 30 września będziemy prowadzić czynności odbiorowe. Do 30 września kocioł powinien zostać przekazany do eksploatacji. Całkowite zakończenie umowy i zamknięcie zadania nastąpi do 15 listopada, kiedy będą znane wyniki sprawności i osiągi podczas rzeczywistej pracy kotła - dodaje M. Szabałowski.

Warto dodać, że od dwóch miesięcy kotłownia KR I jest całkowicie wyłączona z ruchu, co w praktyce mogłoby oznaczać, że mieszkańcy osiedla Zachód nie mieliby ciepłej wody. Jednak tak się nie stało, a wszystko dzięki podłączeniu do ciepłowni Browarowa znajdującej się przy ulicy Cieślaka.

Całe zadanie to koszt rzędu 3,5 miliona złotych. Sama wymiana pompowni pochłonęła milion złotych, z kolei nowy kocioł i jego montaż 2,5 miliona. Środki na to zadanie zostały pozyskane w ramach pożyczki preferencyjnej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. A to oznacza, że MEC będzie mógł starać się o umorzenie 30 procent tej sumy.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: