Przyducha nad Trzesieckiem i Wielimiem [WIDEO]

  • KW
  • 2018-08-08 13:33:43
Przyducha nad Trzesieckiem i Wielimiem [WIDEO]
  • Foto: TV Gawex

Powracamy do tematu martwych węgorzy nad Trzesieckiem i dziesiątek małych rybek nad Wielimiem. Najprawdopodobniej wszystko przez tak zwaną przyduchę, czyli znaczne zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie, co związane jest z panującymi od ponad tygodnia upałami.

O sprawie pisaliśmy w artykule: Martwe ryby na brzegach Trzesiecka i Wielimia. Na jeziorach w całej Polsce tak zwana przyducha daje o sobie znać. Takie zjawisko to pokłosie upałów, które od dłuższego czasu panują w kraju. Temperatura wody w jeziorach dochodzi nawet do 25 stopni, co dla niektórych ryb jest sytuacją krytyczną. Problem pojawił się również na wodach w Szczecinku, konkretnie na jeziorach Trzesiecko i Wielimie. Jak zaznacza w rozmowie z nami Przemek Wolak, prowadzący program wędkarski w TV Gawex pn. "Wobler", wędkarze znają ten temat. Woda bardzo szybko się nagrzewa i zaczyna rybom brakować tlenu. Nie tylko Trzesiecko, ale też inne jeziora są na to narażone, najczęściej te najmniej przepływowe, gdzie woda nie ma ruchu i dochodzi do tak zwanej przyduchy - mówi Przemek Wolak.

W związku z upałami temperatura wody na jeziorze Trzesiecko znacznie się podniosła - komentuje kwestię martwych ryb Sławomir Połomski, ichtiolog z koszalińskiego okręgu PZW, który we wtorek (07.08) przeprowadzał badania na Trzesiecku. W najgłębszych warstwach jest temperatura 17 stopni Celsjusza, natomiast przy powierzchni 25 stopni. Przez wysoką temperaturę jest mniejsza ilość tlenu rozpuszczona w wodzie. Ilość tlenu rozpuszczona w wodzie maleje wraz ze wzrostem temperatury - podkreśla nasz rozmówca. Oprócz upałów wpływ na taką sytuację mają również inne czynniki, chociażby taki, że na wysokości 6 czy 7 metrów brakuje tlenu, więc ryby przenoszą się w wyższe partie wody, gdzie temperatura jest o kilka stopni wyższa. Najgorzej jest w przypadku płytkich akwenów. do których należy na przykład jezioro Wielimie. Wielimie może być jeszcze bardziej podatne na sytuację, gdyż jest jeziorem płytszym od Trzesiecka. Tam temperatury rzędu 25 stopni mogą być już w całej objętości zbiornika - mówi S. Połomski.

Niestety w przypadku utrzymujących się upałów wymieranie ryb będzie się utrzymywać, a wiele wskazuje na to, że skala problemów może się jeszcze nasilić.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: