Powróciły upały. Unikajmy przegrzania i pijmy dużo wody

  • KW
  • 2018-08-07 15:12:34
Powróciły upały. Unikajmy przegrzania i pijmy dużo wody
  • Foto: TV Gawex

Kolejna fala upałów dotarła nad Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że na terenie powiatu szczecineckiego prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 30°C do 34°C. Jest to drugi stopień zagrożenia. Lekarze apelują, aby w te dni zachować szczególną ostrożność szczególnie w przypadku osób starszych i dzieci.

Tego lata nikt nie może narzekać na brak słońca i typowo letniej aury. W ciągu ostatnich tygodni w Polsce utrzymywały się wysokie temperatury. Jednak w miniony weekend nastąpiło ochłodzenie i wydawać by się mogło, że to już koniec gorącego lata, a temperatura będzie sukcesywnie spadać. Nic bardziej mylnego, synoptycy ostrzegają przed kolejną falą upałów, która już dotarła do naszego kraju. Od wtorku do piątku słupek rtęci może pokazywać nawet 33 stopnie. W weekend 11-12 sierpnia nastąpi minimalne ochłodzenie, jednak z początkiem następnego tygodnia temperatury ponownie wzrosną.

Tak wysokie temperatury nie są korzystną aurą szczególnie dla dzieci i osób starszych, dlatego też lekarze przestrzegają, aby w te dni zachować szczególną ostrożność. Niezwykle ważne jest, by zabezpieczyć się kremami z filtrem, a także zaopatrzyć się obowiązkowo w czapkę lub kapelusz. W czasie upału wydzielamy bardzo dużo potu, a wraz z nim elektrolity, które potrzebne są naszemu organizmowi do funkcjonowania. Wydzielany potas, sód, chlorki i brakujące elektrolity powodują kołatania serca, które z kolei skutkują omdleniami, a nawet zatrzymaniem akcji serca. Dlatego też należy unikać przebywania na dworze od godziny 11:00 do 15:00, a jeżeli jest to konieczne - zawsze w nakryciu głowy i z butelką wody w ręku. W przypływie upałów nie zapomnijmy również o tym, żeby nie zostawiać w rozgrzanym samochodzie dzieci i zwierząt. Natomiast jeśli jednak staniemy się już świadkami takiego zdarzenia powinniśmy bezzwłocznie zawiadomić policję.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: