Najpierw susza, teraz ulewne deszcze. Ogromne straty na polach

  • KW
  • 2018-07-19 15:06:49
Najpierw susza, teraz ulewne deszcze. Ogromne straty na polach
  • Foto: TV Gawex

Obecnie straż pożarna walczy z ulewami, a rolnicy paradoksalnie borykają się ze skutkami suszy, która w tym roku nawiedziła pola w naszym regionie. Niedawno rozpoczęły się pierwsze zbiory.

Najpierw susza a teraz ulewy - od kilku lat pogoda nie rozpieszcza rolników. Każdego roku odnotowywane są ogromne straty spowodowane niekorzystną aurą. Niestety, wszystko wskazuje na to, że rok obecny będzie najgorszy z dotychczasowych. 4 miliony hektarów zostało objętych suszą, która rozpoczęła się zimą, wówczas już wtedy odnotowano znikome ilości opadów. Z kolei ostatnie dwa dni ulew do reszty dobiły plony na polach. Wczoraj i dzisiaj w nocy spadły ogromne ilości deszczu, które spowodowały mniej więcej to, czego się obawialiśmy najbardziej. Uprawy, które jeszcze wyglądały na nienaruszone przez suszę, dzisiaj zostały skotłowane przez ulewne deszcze. Ponownie mamy problem, z którym muszą się zmagać rolnicy. Pierwsze zbiory, które rozpoczęły się na uprawach jęczmienia ozimego bądź na rzepaku, pokazują, że spadki plonów są na poziomie 60-70% w stosunku do roku normalnego. Mamy do czynienia ze zbożami złej jakości i rzepakiem, który nie gwarantuje uzyskania wysokich cen za te zbiory - mówi nam Ryszard Jasionas, Wójt Gminy Szczecinek.

Jakość tych plonów jest naprawdę bardzo niska. Dlatego też rolnicy nie mają złudzeń co do uzyskania dobrej ceny za nie. Plony będą tylko że jeśli chodzi o ich jakość to stoi ona pod znakiem zapytania. Przebieg pogody jest dynamiczny - zaznacza wójt. Taka sytuacja pogodowa powtarza się już od kilku lat, dlatego pojawiły się głosy, a w zasadzie pytania, czy rolnicy ubezpieczają swoje uprawy? Z tego co wiem, rolnicy ubezpieczają uprawy od szkód, które są w zakresie ubezpieczeń dofinansowanych z budżetu państwa: od wymrożeń wiosennych, gradobicia, zdarza się, że od złych skutków przezimowania, ale jeśli chodzi o suszę to niestety składka jest tu bardzo wysoka - dodaje nasz rozmówca.

Aktualnie na terenie gminy Szczecinek cały czas pracuje komisja szacująca straty, która również ocenia jakość upraw. Póki co nie wiadomo jakie decyzje w tej sprawie podejmie Wojewoda Zachodniopomorski. W rozmowach wójt gminy Szczecinek poruszył kwestię ogłoszenia klęski żywiołowej, jednak ta propozycja została odrzucona. Zdaniem wójta w takich sytuacjach należałoby podjąć pewne działania, które systemowo mogłyby rozwiązać problem szkód powstałych w wyniku np. złej aury pogodowej. Takich rozwiązań nam trzeba, rozmawiałem o tym z Panią Poseł Golińską, powiedziała mi, że będzie procedowała, żeby takie unormowania prawne zrealizować w najbliższym czasie - kończy Ryszard Jasionas.

Przypomnijmy, każdy rolnik znajdujący się w takiej sytuacji może złożyć wniosek do Urzędu Gminy dotyczący strat w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Formularze można ściągnąć ze strony internetowej Urzędu Gminy Szczecinek, z Biuletynu Informacji Publicznej.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: