Pierwsze wnioski o przyznanie 300+. Uwaga na błędy

  • KW
  • 2018-07-18 10:02:50
Pierwsze wnioski o przyznanie 300+. Uwaga na błędy
  • Foto: MOPS Szczecinek

1 lipca ruszył nabór wniosków do programu „Dobry start” czyli 300+. Okazuje się, że to świadczenie cieszy się największym zainteresowaniem. W ciągu dwóch tygodni do szczecineckiego MOPSu trafiło 800 wniosków. Jednak nie obyło się bez błędów, które, jak się okazuje, dość często pojawiają się w formularzach.

300 złotych – tyle wynosi świadczenie „Dobry start” dla każdego uczącego się dziecka. Rząd ustanowił program, na podstawie którego rodziny otrzymają raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody. Po raz pierwszy świadczenie trafi do rodzin w tym roku. Elektroniczne składanie wniosków ruszyło z pierwszym dniem lipca. Okazuje się, że świadczenie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród szczecineckich rodzin. W ciągu pierwszych dwóch tygodni wpłynęło 800 wniosków. Niestety, wraz z wejściem w życie nowego programu często pojawiają się błędy przy wypełnianiu wniosków. Nie inaczej jest w tym przypadku. Najczęstsze błędy we wnioskach to oczywiście niewłaściwa nazwa organu, do którego kierujemy. Pamiętamy, że jest to burmistrz miasta Szczecinek, można wpisać Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku. Najczęściej są to wnioski składane z okolic Szczecinka i one trafiają właśnie do Szczecinka, ale my wówczas je przesyłamy, też w formie elektronicznej, do właściwego organu. Zdarzają się też takie błędy, że w pozycji zamiast wpisać, gdzie dziecko uczęszcza do szkoły, wpisujemy własny adres zamieszkania. Jest taka pozycja w oświadczeniu rodzica w przypadku dziecka w wieku od 6 do 9 lat, trzeba koniecznie wpisać, że dziecko będzie, bądź nie będzie uczęszczało do zerówki. I to jest najczęstszy błąd, który się pojawia. Bardzo proszę wypełniać wnioski ze spokojem i skrupulatnie. Czytać informacje i właściwą zaznaczać - wyjaśnia Iwona Wagner, Zastępca Dyrektora MOPS w Szczecinku.

Wnioski, które trafią do MOPSU z mylnym adresem zostaną skierowane przez ośrodek do właściwego organu. Z kolei formularze wadliwe, zawierające wyżej wymienione błędy, będą odsyłane poszczególnym osobom w celu ich uzupełnienia. Wnioski można składać elektronicznie, od 1 lipca, w dwóch formach: za pośrednictwem bankowości elektronicznej i za pośrednictwem platformy Emp@tia. Za pośrednictwem Emp@tii musimy posiadać podpis kwalifikowany. Wówczas wszystkie informacje zwrotne z organu przychodzą do nas również na e-maila. Jeżeli składamy wniosek w ten sposób, to trzeba zaglądać do naszej poczty, czy tam nie ma wezwania lub jakiejkolwiek informacji w sprawie naszego wniosku. Natomiast w przypadku wniosków składanych poprzez bankowość elektroniczną, cała korespondencja odbywa się w formie tradycyjnej, czyli papierowej - dodaje nasza rozmówczyni.

Wnioski w formie papierowej będzie można składać dopiero od 1-go sierpnia do 30 listopada, jednak o wiele korzystniejsze jest składanie formularzy drogą elektroniczną, gdyż przyznane środki szybciej trafią na konto rodziny wnioskującej o te świadczenie. Osoby, które złożą wnioski w lipcu bądź w sierpniu mają zapewnioną wypłatę świadczeń do 30 września, natomiast wnioski po tym terminie, w późniejszym okresie. Nie ukrywam, że w momencie kiedy otrzymamy świadczenie, a zapowiedź mamy taką, że nastąpi to już w lipcu, na pierwsze wypłaty nie będziemy czekać na termin wrześniowy. Wnioski złożone w lipcu, te pierwsze, z pierwszych tygodni, mają szansę, że wypłata nastąpi już w lipcu - kończy Iwona Wagner.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaznacza również, że już na dniach umieści na swoich stronach internetowych, a także w siedzibie MOPSu prawidłowo wypełniony wniosek, na którym będzie można się wzorować przy jego wypełnianiu.

Komentarze (1)

jola 2018-07-18 14:13

kolejna kasa na papierosy i chlanie dla rodziców... a dzieci nadal beda prosili " mamo kupisz mi " a mama -nie ma pieniedzy sa na chlanie i na inne glupoty .jesli cos takuego jest wprowadzane powinno potem byc tak,ze rodzice przedstawiaja faktury za zakupioną wyprawkę do szkoly. patologia juz zaciera rączki

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: