Po raz pierwszy od wielu lat w Szczecinku nie zabraknie miejsc w przedszkolach

  • KW
  • 2018-07-14 08:20:27
Po raz pierwszy od wielu lat w Szczecinku nie zabraknie miejsc w przedszkolach
  • Foto: Depositphotos.com

Miejsca w przedszkolach to temat, który każdego roku wzbudza niemałe emocje, szczególnie wśród rodziców, którzy zastanawiają się czy ich dla wszystkich wystarczy. Tegoroczna rekrutacja dzieci do szczecineckich przedszkoli już się zakończyła.

Miejsca w przedszkolach w ostatnich latach stanowiły spory problem praktycznie we wszystkich gminach. W Szczecinku kwestia ta była sukcesywnie rozwiązywana. Z każdym rokiem, w każdej placówce zwiększano liczbę miejsc. W chwili obecnej wszystkie przedszkola są po pierwszej rekrutacji i już wiadomo, że wszystkie zgłoszone maluchy zostaną przyjęte. W tym roku mamy bardzo sprzyjającą sytuację, jeśli chodzi o dzieci, które będą mogły ubiegać się o miejsca w naszych przedszkolach, gdyż wystarczyło miejsca dla wszystkich. Zostało nam też jeszcze 37 miejsc we wszystkich placówkach tego typu, jakie funkcjonują w naszym mieście. Po raz pierwszy od wielu lat w Szczecinku nie zabrakło miejsc w przedszkolach - wyjaśnia Tomasz Czuk, Dyrektor KCUW w Szczecinku.

Taka sytuacja może być też wynikiem niżu demograficznego, który od wielu lat utrzymuje się w naszym kraju. Jednak jak podkreśla nasz rozmówca, miasto od dawna podejmowało kroki w celu utworzenia jak największej liczby miejsc w przedszkolach. Niż demograficzny swoją drogą, chociaż tutaj można już odnotować pewną poprawę. Natomiast oczywiście bezdyskusyjny w tym wszystkim jest fakt, że dwie nasze placówki, przedszkole Miś i przedszkole Kredka rozszerzyły swoją działalność poprzez adaptację dodatkowych budynków, a więc stworzyły dodatkowe miejsca przedszkolne. Dzięki temu nie borykamy się już z takimi problemami jak jeszcze kilka lat temu, kiedy rzeczywiście tych miejsc przedszkolnych mieliśmy jak na lekarstwo. Niestety część rodziców odchodziła z kwitkiem. Ważne też jest to, że wbrew pojawiającym się tu i ówdzie opiniom, nadal większość szczecineckich przedszkoli pracuje jako przedszkola niepubliczne, ale funkcjonujące za złotówkę, a więc na takich samych zasadach jak przedszkole Kornela Makuszyńskiego, czyli jedyne publiczne przedszkole w naszym mieście. Tylko jedna placówka tego typu funkcjonuje na zasadach czysto komercyjnych - mówi nam T. Czuk.

Dodatkowa rekrutacja została przewidziana na sierpień. Na ten moment łącznie w szczecineckich przedszkolach pozostało wolnych 37 miejsc, zatem rodzice, którym umknął pierwszy termin składania dokumentów, mogą dopełnić formalności jeszcze w przyszłym miesiącu. 11 miejsc znajduje się w przedszkolu publicznym im Kornela Makuszyńskiego, w przedszkolu Kredka mamy jeszcze 13 miejsc, w przedszkolu Nutka 1 miejsce, w przedszkolu Tęcza 2 miejsca i 10 miejsc w przedszkolu Krasnoludek - kończy nasz rozmówca.

Procedura składania dokumentów jest niezmienna, tam gdzie są wolne miejsca należy złożyć podanie o przyjęcie dziecka do przedszkola.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: