Likwidacja wspólnych toalet. Program jest realizowany i nabiera rozpędu

  • KW
  • 2018-07-13 11:34:21
Likwidacja wspólnych toalet. Program jest realizowany i nabiera rozpędu
  • Foto: TV Gawex

Po raz kolejny powraca temat likwidacji toalet znajdujących się poza lokalami mieszkalnymi w Szczecinku. Zarówno w zeszłym, jak i w obecnym roku miasto wraz ze spółką ZGM TBS przeznaczyło na ten cel po 100 tysięcy złotych. Jak wygląda realizacja tego zadania?

Program likwidacji toalet znajdujących się poza lokalami mieszkalnymi to zadanie, które podejmowane było już w zeszłym roku, jednak wówczas nie obyło się bez trudności. Jak podkreśla Prezes ZGM TBS Tomasz Wełk, zadanie to cały czas jest realizowane. Program w tej chwili, w mojej opinii, jest realizowany prawidłowo. Co więcej, środki, które mamy do wykorzystania, czyli częściowo z tamtego roku, plus te, które są zaplanowane na ten rok, będą do końca roku wszystkie wydatkowane. Cel będzie osiągnięty. Rzeczywiście w roku ubiegłym pojawiły się problemy, ale wynikły one z tego, że program tak naprawdę dopiero od kwietnia tamtego roku się zaczął. Wszystko co nowe, co się zaczyna, wymaga pewnego przygotowania. W związku z tym rzeczywiście, zanim program nabrał pewnej dynamiki, musiało upłynąć trochę czasu - mówi prezes.

W ubiegłym roku miasto i spółka przeznaczyły na ten cel po około 100 tysięcy złotych, podobnie jest i w tym roku. Mamy założone, że w ciągu 5 najbliższych lat na realizację przeznaczamy po 200 tys. złotych, czyli łącznie wydatkujemy około miliona złotych na ten program. W roku 2017 mieliśmy budżet 200 tys. zł, z czego 100 tys. zł przeznaczyło miasto Szczecinek, 100 tys. zł spółka. To samo w roku 2018. W związku z powyższym do końca tego roku powinniśmy mieć stan zaawansowania, żeby wydatkować 400 tys. złotych. Na dzień dzisiejszy 100 tys. złotych jest zakontraktowanych. Dlatego uważam, że do końca roku te opóźnienia będą ostatecznie zlikwidowane - dodaje nasz rozmówca.

Realizacja tego projektu wymaga niekiedy nawet przebudowy lokalu. Do chwili obecnej program ten został zrealizowany w 25 lokalach. Od kwietnia tamtego roku zrealizowaliśmy już około 25 mieszkań, w których w tej chwili są łazienki, bądź aneksy sanitarne. To pozwoliło zlikwidować WC na klatkach schodowych, w kilku przypadkach nawet w piwnicach. W tej chwili nie ma żadnej obawy, że te środki będą niewykorzystane - kończy Tomasz Wełk.

Aktualnie program będzie realizowany w 30 lokalach. To jednak nie koniec, gdyż cały czas trwa kwalifikacja nowych mieszkań do tego zadania.

Więcej szczegółów na ten temat już w dzisiejszym (13.07) Szczecineckim Programie Samorządowym.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: