Polsko-niemiecki biwak młodzieży w Bornem Sulinowie

  • KW
  • 2018-07-13 07:51:16
Polsko-niemiecki biwak młodzieży w Bornem Sulinowie
  • Foto: TV Gawex

Od poniedziałku, 9 lipca, w Bornem Sulinowie przebywa grupa strażacka z partnerskiej gminy z Niemiec. W trakcie pobytu dzieci i młodzież zajmują się wszystkim tym, co dotyczy straży pożarnej - cięciem pojazdów czy podawaniem wody i pian gaśniczych. W planie biwaku znalazła się również wizyta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku czy wyjazd do Parku Wodnego w Koszalinie.

Przez tydzień członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych z Polski i Niemiec odpoczywają, bawią się i szkolą pod okiem swoich instruktorów na terenie powiatu szczecineckiego. Wszystko podczas biwaku, który zlokalizowany został w Bornem Sulinowie. Biorą w nim udział młodzi strażacy z OSP Łubowo, OSP Lotyń, OSP Połczyn-Zdrój oraz grupa młodzieży strażackiej z Niemiec, partnerskiego miasta dla Bornego Sulinowa. Jak mówi nam Tomasz Muryn, Prezes OSP Łubowo, jest to pierwsze takie spotkanie organizowane przez jednostkę, którą zarządza. Możliwe ono było dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Borne Sulinowo oraz jednostką OSP z Lotynia. Po rozmowie z panią burmistrz udało się zaprosić z partnerskiej gminy strażaków, którzy przyjechali tutaj do Bornego Sulinowa, mieli okazję zwiedzić miasto i Ośrodek Szkolenia Straży Pożarnej. Pomysł na współpracę narodził się również w związku z tym, że miasto Borne Sulinowo obchodzi w tym roku 25-lecie swojego istnienia - wyjaśnia T. Muryn.

Dla młodych strażaków przygotowano wiele atrakcji, jazda pojazdami pancernymi, konkurencje strażackie, takie jak na zawodach pożarniczych czy integracyjne zabawy i ognisko. Nasze dzieci zajmowały się wszystkimi rzeczami związanymi ze strażą pożarną. Zaczynając od zwijania i rozwijania odcinków wężowych, poprzez cięcie samochodów, jazdę samochodami pancernymi po tankodromie w Bornem Sulinowie, podawanie wody i pian gaśniczych oraz różne konkurencje strażackie podobne lub też zmodyfikowane, takie jak na zawodach sportowo-pożarniczych, gaszenie palącej się tacy, ogniska, różne gry integracyjne i zabawy - wymienia Konrad Kopkiewicz, Naczelnik OSP Lotyń.

W planie biwaku nie mogło zabraknąć również wizyty w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku. Czwartego dnia obozu młodzież przybyła do szczecineckich strażaków, którzy oprowadzili ich po jednostce, zaprezentowali sprzęt oraz pokrótce przedstawili specyfikę ich pracy. Sporym zainteresowaniem cieszył się tak zwany ślizg, czyli urządzenie pozwalające podczas alarmu na opuszczanie się strażaków po słupie ześlizgu, poprzez otwór w stropie, w celu jak najszybszego wyjazdu do akcji ratowniczej. Po zwiedzeniu jednostki uczestnicy obozu udali się do Parku Wodnego w Koszalinie.

Relacja z wydarzenia w piątkowym (13.07) wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: