60 lat Zakładu Karnego w Czarnem

  • KW
  • 2018-07-12 09:40:59
60 lat Zakładu Karnego w Czarnem
  • Foto: RemixMedia

Największy Zakład Karny w Polsce znajdujący się w Czarnem obchodził 60-lecie powstania. Msza święta odprawiona przez biskupa, przemarsz ulicami miasta oraz uhonorowanie odznakami osób najbardziej zasłużonych - w taki sposób świętowano i dziękowano wszystkim oddanym służbie.

Uroczystość rozpoczęto od mszy świętej odprawionej przez Biskupa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka. Następnie odbył się przemarsz na plac Jana Pawła II w Czarnem, na którym odbyły się dalsze uroczystości. Wszystko przy akompaniamencie orkiestry reprezentacyjnych sił powietrznych z Poznania.

Podczas uroczystego apelu zastępca kierownika działu ewidencji, st. chor. Piotr Nowak przypomniał najważniejsze fakty z historii Zakładu Karnego w Czarnem. Historia naszego zakładu zaczyna się w 1958 roku - mówił. Powołany został jako ośrodek pracy więźniów I klasy podległy Centralnemu Więzieniu w Koszalinie. Następnie zarządzeniem nr 93/61 Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.12.1961 roku nadano ośrodkowi pracy więźniów w Czarnem uprawnienia centralnego więzienia. Zakład Karny w Czarnem powstał na miejscu jednostki wojskowej, a w czasie wojny był to teren obozu dla jeńców wojennych.

Później odśpiewano Hymn Polski, po wcześniejszym podniesieniu flagi na maszcie. W trakcie uroczystości uhonorowano odznaką za zasługi w pracy penitencjarnej, nadaną przez Ministra Sprawiedliwości, osoby szczególnie zasłużone dla polskiego więziennictwa. Złotą odznaką odznaczono st. sierż. sztab. w stanie spoczynku Stefana Kuska, srebrną gen. bryg. Laszlo Biczo, brązową: nadkom. Karola Dziemiańczyka, Pana Manfreda Fiedlera, ks. Marcina Górskiego, ks. Józefa Klażyńskiego, Pana Tomasza Klukowskiego, Pana Andrzeja Modrzejewskiego, dyrektora RDLP w Szczecinku, Pana Marka Stasiuka, Pana Piotra Świderskiego, Pana Macieja Wiórka, Pana Jarosława Zbróg-Wolszczaka. Odznaka stanowi formę wyróżnienia oraz symbolizuje więź łączącą kadrę Zakładu Karnego oraz innych osób z Zakładem Karnym w Czarnem, mającą na względzie dbanie o etos służby i tutejszej jednostki penitencjarnej - mówił st. chor. Piotr Nowak.

Całe wydarzenie zakończyło się pokazem musztry paradnej orkiestry sił reprezentacyjnych z Poznania. Warto dodać, że aktualna pojemność jednostki wynosi 1434 miejsca. W Zakładzie Karnym w Czarnem jest zatrudnionych ponad 600 osób, w tym niemal 560 funkcjonariuszy. Znajduje się tam więzienny szpital, hale produkcyjne, dwa oddziały zewnętrzne, oddział aresztu śledczego i oddział terapeutyczny oraz dział Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych.

Relacja z wydarzenia w programie Peryskop Czarnego, który wyemitowany zostanie w czwartek (12.07) w programie lokalnym TV Gawex.


  • Foto: RemixMedia

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: