Ukąszenie kleszcza. Zgłoś go do sanepidu, dowiesz się czy jest nosicielem choroby

  • KW
  • 2018-07-12 11:02:55
Ukąszenie kleszcza. Zgłoś go do sanepidu, dowiesz się czy jest nosicielem choroby
  • Foto: TV Gawex

Pełnia lata to czas, gdy kleszcze są najbardziej aktywne. Co zrobić, gdy już wbiją się w skórę, jakie działania podjąć, aby być pewnym, że nie jesteśmy zarażeni boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu?

Kleszcze możemy spotkać w trawach i krzewach, nie wyższych niż 70 cm. Z powodu małych rozmiarów często się nie zauważane i nie czuć ich ukłucia. Część z nich przenosi jednak poważne choroby takie jak boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Aby być pewnym, że kleszcz, który nas ukąsił, nie był zakażony, możemy przesłać go na szczegółowe badania do sanepidu. Takiego kleszcza możemy zapakować w woreczek strunowy i przesłać do Szczecina, do Katedry Genetyki. Koszt takiego badania wynosi 65 zł - mówi Izabela Jadwiżyc, Promotor Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinku. W chwili wysłania kleszcza do badania trzeba pamiętać, w jaki sposób powinien być on przechowywany. Nie wystarczy bowiem wysłać go w kopercie, kleszcza należy odpowiednio zabezpieczyć, aby nie uciekł. Nie zabezpieczamy takiego kleszcza wacikiem z wodą, żeby był wilgotny. To jest mit. Kleszcz sam, wsunięty do woreczka strunowego, może zostać przesłany zwykłym listem bądź listem priorytetowym. Musimy jednak pamiętać, że kleszcz musi być zamknięty w strunowym woreczku, żeby się nie wydostał - dodaje nasza rozmówczyni.

Potrzeba przebadania kleszczy najczęściej występuje w momencie, gdy na ciele zauważy się pierwsze zaczerwienienia i obrzęki. Warto jednak już wcześniej przebadać kleszcza, aby mieć pewność, że nie jest on nosicielem boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Jeżeli mamy kleszcza zdrowego, to my też nie zachorujemy na choroby, które stawonogi przenoszą - wyjaśnia pracownik sanepidu. Badania są wykonywane celem wykluczenia możliwości zachorowania na choroby przenoszone przez kleszcze. A co należy zrobić, gdy okaże się, że kleszcz wysłany do badań jest nosicielem? W chwili, kiedy okazuje się, że nasz kleszcz był chory musimy pojechać do lekarza rodzinnego. Dostaniemy specjalistyczny antybiotyk dostosowany do grożących nam chorób związanych z powikłaniami i wtedy rozpoczynamy leczenie - informuje Izabela Jadwiżyc.

Kleszcze występują na terenach całego kraju. Jednak w jakim stopniu są one zagrożeniem dla mieszkańców Szczecinka? Jeżeli chodzi o nasz teren to my przede wszystkim jesteśmy narażeni na boreliozę. W tym przypadku rzadziej występuje odkleszczowe zapalenie mózgu, na które możemy się wcześniej zaszczepić i wtedy na pewno nie zachorujemy. Natomiast w przypadku boreliozy nie ma szczepień, stąd ważne jest, żeby zwracać uwagę na to, czy przy wyjęciu kleszcza został on usunięty w całości. Tak naprawdę 1 na 100 do 200 kleszczy będzie chory - tłumaczy promotor zdrowia.

Warto pamiętać o bezpieczeństwie podczas odpoczynku na terenach zielonych. Należy nosić ubrania utrudniające kleszczom dostęp do skóry, najlepiej w jasnych kolorach. Warto też stosować środki odstraszające insekty - w ten sposób zminimalizujemy ryzyko ukłucia przez kleszcza. Nie ma wtedy możliwości na zakażenie się boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu.

Komentarze (1)

chory na boreliozę 2018-08-15 16:50

pieprzenie farmazonów i wciskanie ludziom kitu tyle.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: