Zapora przeciwpancerna odkryta podczas remontu ulicy Kościuszki

  • KW
  • 2018-07-03 18:17:25
Zapora przeciwpancerna odkryta podczas remontu ulicy Kościuszki
  • Foto: Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza

Raz na jakiś czas przy inwestycjach prowadzonych w okolicy Szczecinka odkopywane są różnego rodzaju fortyfikacje. Teraz mamy okazję usłyszeć o kolejnej z nich. Podczas remontu ulicy Kościuszki dokonano ciekawego odkrycia.

Znalezisko to zachowana w dobrym stanie zapora przeciwpancerna. Do tej pory znajdowała się pod asfaltem, ale w wyniku prowadzonych prac została częściowo odsłonięta. W drodze znajdowała się betonowa ława. Każda droga przechodząca przez linię umocnień była zabezpieczona przed pojazdami. To taka zapora przeciwpancerna. Ona działała na zasadzie gniazd zabezpieczonych pewnymi zaślepkami, które w sytuacji zagrożenia, jak front się zbliżał, zdejmowano i mocowano w dwóch rzędach stalowe dwuteowniki - wyjaśnia Krzysztof Kucharski z Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza. Wyniki wstępnych badań wskazują, że zapora jest w dobrym stanie i jest znacznie szersza niż obecna droga.

Warto się zastanowić w jaki sposób taka zapora działała. Jej funkcja była związana z bunkrem, wraz z nim tworzyła jedną całość. Na drogach były zapory możliwe do zdemontowania. Pierwszy rząd dwuteowników wsadzanych do otworów był niższy, drugi rząd był wyższy. Czołg, który przejechał taką przeszkodę zawisał na niej. Przedłużeniem były przeszkody stałe np. pale drewniane wbijane w ziemię - dodaje nasz rozmówca.

Co stanie się ze znalezioną zaporą, czy są szanse na jej wykopanie? Trudno powiedzieć, ponieważ jest to świeża sprawa, natomiast koło Skwierzyny tego typu zapory przesunięto w całości, nie niszczono jej i nie asfaltowano - kończy Krzysztof Kucharski.

Zapora przeciwpancerna odkryta podczas remontu ulicy Kościuszki
  • Foto: Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: