Pierwsi pacjenci już w szczecineckim hospicjum

  • KW
  • 2018-07-03 13:40:53
Pierwsi pacjenci już w szczecineckim hospicjum
  • Foto: TV Gawex

Szczecineckie hospicjum na dobre rozpoczęło swoją działalność. 1 lipca przyjęto pierwszych pacjentów, a stało się to możliwe dzięki kontraktowi NFZ, który udało się pozyskać. Jednak potrzeby wciąż są spore. Pomimo kompletnej kadry lekarzy i pielęgniarek, zarząd stowarzyszenia zaprasza kolejne osoby do współpracy. Oprócz tego trwają przygotowania do festynu, podczas którego będzie można zasięgnąć wielu informacji dotyczących działalności szczecineckiego hospicjum.

Na ten moment czekali nie tylko mieszkańcy Szczecinka, ale również całego regionu. W minioną niedzielę szczecineckie hospicjum przyjęło pierwszych pacjentów. Cała idea tego przedsięwzięcia rozpoczęła się w zasadzie od potrzeby, gdyż niestety, w naszym regionie jest swego rodzaju "dziura" w tym zakresie i nie ma miejsca dla osób terminalnie chorych, gdzie w spokoju mogliby przebywać. Pomimo iż hospicjum dysponuje już wykwalifikowanym personelem to zarząd stowarzyszenia chciałby, aby każdy pacjent z osobna czuł się wyjątkowo i dobrze, dlatego też cały czas prowadzony jest nabór osób chętnych do pracy. Mimo iż mamy swój personel, przeszkolony i przygotowany to jego nigdy nie jest za dużo, a w dzisiejszych czasach braki są wszędzie. Zapraszamy więc do współpracy lekarzy. Bez względu na to czy są ze specjalizacją medycyny paliatywnej, czy ze specjalizacją jakąkolwiek inną lub bez specjalizacji. Nawet jeśli nie mają przeszkolenia paliatywnego zapraszamy do współpracy. Zapraszamy również pielęgniarki, opiekunki medyczne, wolontariuszy. Będziemy w miarę możliwości i sukcesywnie szkolić te osoby, prowadzić sami szkolenia, organizować je, a jeżeli będzie potrzeba, będziemy wysyłać poza Szczecinek - wyjaśnia dr Dorota Szpernalowska, skarbnik Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku.

Hospicjum zostało wybudowane głównie z pieniędzy mieszkańców Szczecinka i regionu, którzy każdego roku dokładali się do zbiórek przeprowadzanych w ramach akcji Pola Nadziei, 1-szo listopadowych, z 1% czy też z datków indywidualnych. Wszyscy jesteśmy gospodarzami, wszyscy mieszkańcy. Stworzyliśmy coś swojego. Każdy, nawet jeśli dał złotówkę, to powinien się czuć współwłaścicielem tej inwestycji. Powinien czuć się współgospodarzem i uważam, że wszyscy powinniśmy dążyć do tego, żeby hospicjum w jakiś sposób funkcjonowało. Ja nie mówię, żeby tylko dawać pieniądze na utrzymanie, bo na pewno będzie ich brakowało z samego kontraktu, ale chociażby, żeby informować, że takie hospicjum istnieje, żeby nawet przyjść na zasadzie wolontariatu, pobyć z tymi ludźmi - zachęca dr Dorota Szpernalowska.

Padł również pomysł zorganizowania dużego festynu, który będzie doskonałą okazją do promocji hospicjum, a także zasięgnięcia informacji na temat działalności tego miejsca oraz dobrym momentem na to, aby uczulić nasze społeczeństwo, że coś takiego istnieje i trzeba o to zadbać. Jest propozycja, żeby 31 sierpnia, czyli w piątek,ostatni piątek wakacji, zrobić coś takiego. Oczywiście z dużym udziałem i chęcią firmy Zdrovit, naszego starostwa i kilku innych, którzy są gotowi do pomocy. Chcemy zrobić to na zasadzie festynu, już od godzin południowych i zakończyć dużym koncertem charytatywnym, z udziałem naszych muzyków ze Szczecinka i okolic, muzyków, którzy grają w wielu innych miejscach, a u nas na przykład rzadko się pokazują. Na razie nie będę zdradzać szczegółów, bo wszystko jest w trakcie organizacji, ale mamy plan zakończenia festynu w późnych godzinach wieczornych, wspólną zabawą, tańcem i śpiewem - kończy dr D. Szpernalowska.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: