Wieża kościoła pw. NNMP ponownie w remoncie

  • KW
  • 2018-06-21 12:59:48
Wieża kościoła pw. NNMP ponownie w remoncie
  • Foto: TV Gawex

W minionym tygodniu rozpoczął się kolejny etap renowacji wieży kościoła mariackiego. Tym razem prace prowadzone są na ścianie północnej i południowej.

Przy kościele pw. NNMP w Szczecinku ponownie stanęło rusztowanie, a to oznacza kolejny etap renowacji ścian wieży. Zabytek ten uległ zniszczeniom spowodowanym przez upływający czas. Zarówno proboszcz parafii, jak i wierni ciągle próbują pozyskać środki na ten cel z różnych źródeł, m.in. z instytucji miejskich, powiatowych oraz wojewódzkich. Mamy zrobioną ścianę zachodnią (...). Tym razem uda nam się zrobić całą południową ścianę wieży i znaczną część północnej. Jeśli uda nam się pozyskać środki, a czekamy na odpowiedź z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, to wtedy skończylibyśmy całość, ponieważ zostaje nam malutki kawałek ściany wschodniej, ale bardzo kosztowny - wyjaśnia ks. Jacek Lewiński, Proboszcz Parafii pw. NNMP w Szczecinku.

Warto podkreślić, że sama wieża nie jest uszkodzona konstrukcyjnie, więc nie ma zagrożenia zawaleniem się obiektu. Natomiast uszkodzone są mury wieży i to właśnie z nimi są związane prace remontowe. Remont ściany zachodniej to koszt 200 tys. zł. Pozostałe ściany są nieco węższe jednak i tak, aby wyremontować do końca wieżę, potrzeba jeszcze kwoty rzędu 400 tys. zł. Znaczna część środków pochodzi z Ministerstwa Kultury - 100 tys. zł., a pozostałe sumy to Urząd Miasta Szczecinek, Urząd Marszałkowski i mam nadzieję, że wkrótce Starostwo Powiatowe w Szczecinku, a także wkład własny. Mamy nieco ponad 200 tysięcy złotych, aby dokończyć wszystkie ściany potrzeba 400 tys. zł - dodaje nasz rozmówca.

Mycie murów, wymiana fug, zniszczonych cegieł, miejscami są to nawet małe przebudowania jeśli chodzi o większe ubytki - tak się przedstawia zakres wykonywanych prac renowacyjnych, które są niezbędne, aby ocalić zabytek od totalnego zniszczenia.

Komentarze (1)

kat 2018-06-23 14:05

Ciągłe remonty kościołów to metoda na stały dopływ gotówki. Część pójdzie na remont a część zostanie pod czarną sukienką !!!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: