Superdźwig wspomaga montaż systemu ochrony powietrza w Kronospanie

  • KW
  • 2018-06-21 11:01:42
Superdźwig wspomaga montaż systemu ochrony powietrza w Kronospanie
  • Foto: K. Jażewicz

Od wczoraj nad suszarnią płyt wiórowych w szczecineckim Kronospanie widać jedynie dwa emitory, z których nic się nie wydobywa. Już wkrótce jeden z nich na zawsze zniknie z krajobrazu (zostanie rozebrany), zaś drugi stanowi wylot nowego systemu ochrony powietrza UTWS z elektrofiltrem. Systemu, który zredukuje pył o ponad 90%, zlikwiduje też zapach, będący wynikiem suszenia drewna. Start systemu nastąpi jeszcze wcześniej, niż zapowiadała firma, bo już 4. lipca br.

Jak podaje biuro prasowe Kronospan, z emitora nowego systemu w ciepłe, letnie dni, nawet przy pełnej pracy suszarni, nie będzie widać nic, poza lekko falującym powietrzem, natomiast gdy temperatura się obniży, a więc w chłodniejsze dni oraz nocą, będzie zauważalna jedynie niewielka biała mgiełka. Suszarnia, zgodnie z zapowiedziami, została wyłączona 19. czerwca. Teraz na placu zakładu w szybkim tempie uwijają się pracownicy Kronospanu oraz firm zewnętrznych, w większości lokalnych. Rozpoczął się skomplikowany proces przełączania instalacji na innowacyjną, niezwykle skuteczną technologię.

Takiej prośrodowiskowej instalacji w branży produkcji płyt drewnopochodnych nie ma w Polsce żaden z konkurencyjnych producentów. Do jej montażu i uruchomienia przywieziony został na kilku samochodach ciężarowych ogromny dźwig teleskopowy, który ma nie lada zadanie do wykonania – między innymi ma służyć do montażu najcięższego elementu systemu UTWS, ważącego – bagatela - 70 ton! Superdźwig - bo tak z pewnością można go określić - to jeden z dwóch takich urządzeń w Polsce. Ten przyjechał do nas z Poznania. Wynajęcie go przez Kronospan było nie tylko kosztowne, ale musiało także być idealnie zgrane w czasie, bowiem chętnych na skorzystanie z możliwości tego urządzenia jest więcej. Ze względu na możliwości udźwigu – 1200 ton i wysokość ponad 100 metrów - dźwig ten służy bowiem m. in. do montowania elektrowni wiatrowych - informuje biuro prasowe szczecineckiego zakładu i dodaje, że dzięki temu kolosowi zdemontowano już w zakładzie najcięższy element dotychczas działającej suszarni wiórów, ważący 110 ton.

System UTWS jest połączeniem zamkniętego obiegu suszarni obrotowej z wymiennikiem ciepła, z odrębnym obiegiem źródła ciepła i elektrofiltrem. Z obiegu suszarni zostaje zlikwidowany komin i palnik. Ich miejsce zajmuje nowoczesny wymiennik ciepła, a obieg gazów zostaje zamknięty. UTWS ma za zadanie po pierwsze oczyścić strumień gazów spalinowych z pyłu i utlenić/dopalić substancje organiczne, a po drugie wysuszyć zrębki, które są surowcem do produkcji płyt wiórowych. Jak zaznacza Kronospan, UTWS jest skutecznym rozwiązaniem jeśli chodzi o ochronę powietrza, gdyż łączne zastosowanie wszystkich wyżej wymienionych rozwiązań pozwala w jednej instalacji rozwiązać dzisiejsze problemy, czyli emisję do atmosfery pyłu i związków organicznych, w tym substancji aromatycznych.

Dla mieszkańców Szczecinka uruchomienie UTWS oznacza przede wszystkim redukcję pylenia i emisji lotnych związków organicznych z suszarni płyt wiórowych. Redukcję, zdecydowanie wychodzącą poza minimalne wymagania BAT. Z doświadczeń w innych zakładach Kronospan na świecie, np. w Luksemburgu, Czechach i Niemczech wynika, że UTWS przyniesie odczuwalne korzyści.


  • Foto: K. Jażewicz

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: