Zmiany w prawie o ochronie środowiska. Komentarz Wiceminister Małgorzaty Golińskiej [WIDEO]

  • KW
  • 2018-06-20 07:42:22
Materiał wideo: KOMENTARZ WICEMINISTER ŚRODOWISKA MAŁGORZATY GOLIŃSKIEJ W SPRAWIE NOWEJ USTAWY - 19 czerwca 2018

W minionym tygodniu posłowie Rzeczypospolitej Polskiej podjęli głosowanie w sprawie prawa o ochronie środowiska. Projekt ten został poparty przez 377 posłów. Jak podała Wiceminister Środowiska Małgorzata Golińska, to wielki sukces mieszkańców nie tylko Szczecinka, ale również i całej Polski, gdyż nowa ustawa będzie regulować bardzo istotne i newralgiczne sprawy dotyczące m.in. monitoringu ciągłego czy definicji biomasy.

Czyste powietrze to sprawa, o którą od bardzo dawna walczą mieszkańcy wielu miast w Polsce. Dotychczasowe prawo było niewystarczające, co też często podnosiły społeczności lokalne, które domagały się interwencji. Szczecinek również przyłączył się do tych działań. Dobra wiadomość jest taka, że w miniony piątek przyjęta została nowelizacja prawa ochrony środowiska, która umożliwia m.in. nałożenie obowiązku monitoringu ciągłego na urządzeniach, które emitują do powietrza szkodliwe substancje. Ustawa zakłada dwie istotne zmiany dla wszystkich tych, którym leży na sercu czyste powietrze. Mianowicie pierwsza, najbardziej chyba krytykowana przez opozycję, wprowadzenie obowiązku monitoringu ciągłego - mówi Małgorzata Golińska, Wiceminister Środowiska. Drugi postulat to określenie definicji biomasy. To obowiązek konsultowania przez marszałków swoich decyzji oraz opieranie się na opinii Inspekcji Ochrony Środowiska w zakresie decyzji, czy dany produkt przeznaczony do spalania jest produktem ubocznym, czyli bezpiecznym do spalania w danej, niższej temperaturze czy też jest odpadem niebezpiecznym i powinien być traktowany jako odpad i użytkowany w innych, specjalnie do tego przeznaczonych instalacjach - dodaje wiceminister. 

Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie do Prezydenta Andrzeja Dudy. Jak podkreśliła Małgorzata Golińska, ustawa ta jest niewątpliwym sukcesem wszystkich, którzy walczyli o czyste powietrze. Cały komentarz wiceminister środowiska Małgorzaty Golińskiej odnośnie nowej ustawy o prawie ochrony środowiska zobaczą Państwo w powyższym materiale wideo.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: