Obronili krowie rogi

  • KW
  • 2018-06-18 12:27:44
Obronili krowie rogi
  • Foto: UM Świdwin

''Bitwa o Krowę'' doczekała się pięknego jubileuszu. W sobotę (16 czerwca) odbyła się po raz pięćdziesiąty i ponownie zakończyła zwycięstwem Świdwina.

Rycerski turniej pomiędzy Świdwinem i Białogardem upamiętnia autentyczną potyczkę pomiędzy tymi miastami. Doszło do niej w 1469 roku, a przyczyną był konflikt mieszkańców o krowę. Ówczesna walka zakończyła się śmiercią około 300 ludzi. Dzisiejsze bitwy nie mają tak tragicznych następstw. Obydwa miasta żyją w przyjaźni, a doroczne zmagania o krowie rogi traktują z przymrużeniem oka.

W tym roku rola gospodarza przypadła Świdwinowi. Miejscowi wojownicy przywitali swoich białogardzkich „rywali” na dworcu, po czym wszyscy barwnym korowodem przemaszerowali na podzamcze. Tam odbyła się główna część imprezy. Rozegrano kilkanaście konkurencji, utrzymanych w rycerskiej konwencji m.in. rzuty toporem, łapanie jajek, gaszenie strumieniem wody palących się świeczek, strzelanie z łuku, przecinanie kapusty halabardą, noszenie worków.

Świdwin dość wyraźnie wysunął się na prowadzenie i ostatecznie zakończył walkę zwycięstwem 22 do 16 punktów. Burmistrz Białogardu Krzysztof Bagiński pogratulował wygranej burmistrzowi Świdwina Janowi Owsiakowi. Uczestnicy bitwy spotkali się na biesiadzie w zamku, natomiast dla publiczności zespół muzyczny Megitza. Z okazji jubileuszu można było nabyć pamiątkową monetę. Swoje stoisko promocyjne miał również Urząd Miasta Świdwin.

info: Urząd Miasta Świdwin

Obronili krowie rogi
  • Foto: UM Świdwin

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: