Kopuła już na wieży radiolokatora w Skotnikach

  • KW
  • 2018-06-12 14:30:41
Kopuła już na wieży radiolokatora w Skotnikach
  • Foto: TV Gawex

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na szczycie radiolokatora zamontowano kopułę, która zabudowała umiejscowioną na samej górze antenę. Przypomnijmy, od jesieni 2017 roku trwa budowa radiolokatora w podszczecineckich Skotnikach. Urządzenie będzie kontrolowało ruch samolotów, a inwestycję zleciła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Radar Wtórny MSSR (Monopulse Secondary Surveillance Radar), który powstaje pod Szczecinkiem, jest obecnie standardem w cywilnej kontroli ruchu lotniczego. Działa we współpracy z transponderami umieszczonymi na pokładach samolotów. Radar wysyła impulsy z zapytaniem, na które "odpowiada" transponder wysyłając kod identyfikujący samolot, wysokość statku powietrznego, jego prędkość oraz wiele innych informacji dla celów wykonywania kontroli ruchu lotniczego. Dane z radarów przekazywane są do systemu operacyjnego Pegasus_21, tworzącego zobrazowanie sytuacji ruchowej w polskiej przestrzeni powietrznej, na którym pracują kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Oprócz Skotnik, nowe ośrodki będą zlokalizowane również w okolicach miast: Łomży (miejscowość Mściwuje), Tarnobrzegu (miejscowość Dąbrownica) i Rzeszowa (miejscowość Stobierna). Zgodnie z informacjami podanymi przez PAŻP, nowe radary wtórne powinny zostać oddane do pracy operacyjnej w IV kwartale 2018 r. Wartość inwestycji to ponad 46 mln złotych.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: