Odkrycie na cmentarzu w Grzmiącej. Tajemnicza budowla pod ziemią

  • KW
  • 2018-06-12 11:20:09
Odkrycie na cmentarzu w Grzmiącej. Tajemnicza budowla pod ziemią
  • Foto: czytelnik

Podczas prac ziemnych na cmentarzu w Grzmiącej odkryto tajemniczą budowlę zlokalizowaną pod ziemią. Wśród gruzu zauważyć można również ludzką czaszkę. Na razie nie wiadomo dokładnie co to za obiekt oraz w jakim celu został wybudowany. Sprawa została zgłoszona przez gminę Grzmiąca odpowiednim służbom, w tym do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Odkrycia dokonano w piątek (8 czerwca) podczas prac ziemnych prowadzonych na cmentarzu. Realizowano tam budowę alejki. Po usunięciu wierzchniej warstwy, pod kołami koparki osunęła się ziemia. Jak się okazało, był to strop budynku z czerwonej cegły zlokalizowany całkowicie pod ziemią. O sytuacji natychmiast powiadomiono gminę oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Prace zostały wstrzymane, a teren ogrodzony.

Tak naprawdę nie wiadomo do czego używano podziemnej budowli, której szerokość to około 4 metry, długość około 6 metrów i wysokość około 2,5 metra. Podejrzewa się, że pomieszczenie to mogło kiedyś służyć jako chłodnia, gdzie trzymano zwłoki przed pogrzebem.

Do sprawy powrócimy.


  • Foto: czytelnik

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: