Ekologiczne rozwiązania w Bornem Sulinowie. Powstanie kotłownia na biomasę

  • KW
  • 2018-06-07 11:45:10
Ekologiczne rozwiązania w Bornem Sulinowie. Powstanie kotłownia na biomasę
  • Foto: TV Gawex

Borne Sulinowo otrzyma prawie 5 mln zł unijnego wsparcia. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych przeznaczy dotację Urzędu Marszałkowskiego na pokrycie kosztów budowy nowej kotłowni miejskiej. Będzie to urządzenie zasilane biomasą. Dofinansowanie gwarantuje porozumienie podpisane kilka dni temu przez marszałka województwa Olgierda Geblewicza, wicemarszałka Jarosława Rzepę oraz prezesa PUK Piotra Kujawę.

Inwestycja warta jest ponad 13 mln zł. Prace budowlane mają ruszyć w lipcu br. Unijne wsparcie w wysokości prawie 5 mln zł. ułatwi powstanie nowoczesnej, ekologicznej infrastruktury. Jej działanie polegać będzie na produkcji energii cieplnej w kotle energetycznym opalanym biomasą oraz dystrybucji za pomocą istniejącej miejskiej sieci ciepłowniczej.

Wybrane rozwiązanie promuje na polskim rynku najlepsze oraz sprawdzone technologie spełniające wymogi wynikające z obowiązujących europejskich i polskich norm ochrony środowiska. Ponadto nowy system ogrzewania ograniczy emisyjność pyłów do atmosfery, ułatwi dostęp do usług ciepłowniczych, a także poprawi stan powietrza. Zakończenie inwestycji przewidziano na maj 2019 roku - informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Projekt „Budowa kotłowni miejskiej zasilanej biomasą wraz z przyłączeniem do sieci w Bornem Sulinowie” wpisuje się w założenia 2 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka niskoemisyjna”, działanie 2.10 „Zwiększanie wykorzystania źródeł odnawialnych”.

Komentarze (2)

mieszkaniec 2018-06-07 17:05

Jedna już jest, ludzie przez hałas w niej panujący nie mogą spokojnie mieszkać, nie wspomnę o smrodzie podobnym jak w Krono w Szczecinku... no i ten pył z komina...

Ekolog 2018-06-09 17:00

Zastanawiam się czy istniejąca kotłownia jest już niewydolna ? Czy dla tak niewielkiego miasta faktycznie niezbędna jeszcze druga kotłownia ? Czy biomasa to najlepsze rozwiązanie ?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: