Ponad 18 tys. zł na leczenie Martynki

  • KW
  • 2018-06-05 07:47:33
Ponad 18 tys. zł na leczenie Martynki
  • Foto: TV Gawex

Choć bal charytatywny na rzecz Martynki Stawowskiej nie odbył się, dziewczynka nie została bez pomocy finansowej. Członkom Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe Powiatu Szczecineckiego oraz ludziom dobrej woli udało się zebrać dokładnie 18 138,00 złotych. W poniedziałek (05.06) odbyło się krótkie spotkanie, podczas którego wręczono czek dla mamy Martynki. Pieniądze przeznaczone zostaną na leczenie i rehabilitację.

Przypomnijmy, Martynka Stawowska urodziła się 5 stycznia 2012 roku w Szczecinku. Zaraz po urodzeniu stwierdzono u niej przepuklinę oponowo-rdzeniową, czyli rozszczep kręgosłupa. Została przewieziona do szpitala w Koszalinie, gdzie 6 stycznia przeszła operację zamknięcia przepukliny. Tydzień później przeszła też operację wszczepienia zastawki, która odprowadza płyn mózgowo rdzeniowy do otrzewnej. W związku z końsko szpotawymi kończynami dolnymi przeszła kilka zabiegów podcięcia ścięgien Achillesa (zabieg Ponseti' ego) i roczne leczenie w gipsach w celu wyprofilowania stop.

Dziewczynka ma też różne schorzenia towarzyszące rozszczepowi, tj. niedowład kończyn dolnych, wodogłowie (zastawka), pęcherz neurogenny (jest cewnikowana 4 razy dziennie), porażony odcinek jelita grubego, zakotwiczony rdzeń kręgowy, podwichnięty staw biodrowy lewy. Jest pod opieką wielu specjalistów m. in. neurologa, nefrologa, urologa, neurochirurga, ortopedy (Poznań). Martynka potrzebuje ciągłej rehabilitacji, która przynosi widoczne efekty. Jest również pod opieką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczecinku, a oprócz tego dwa razy w tygodniu jeździ prywatnie na rehabilitacje do Okonka. Mniej więcej dwa razy w roku wymagana jest wymiana ortez, dzięki którym dziewczynka chodzi, dodatkowo nosi buty robione na miarę, zakładane na ortezy. Dwa do trzech razy w roku (co zależy od środków finansowych) jeździ na turnusy rehabilitacyjne. Leczenie Martyny jest bardzo kosztowne. Bez ludzi dobrej woli pomagających Martynce było by to niemożliwe.

Komentarze (1)

Mieszkaniec 2018-06-05 09:50

Fajna inicjatywa panie Starosto oby wszyscy tak pomagali co do krytykujacych zróbcie coś dla innych a widzę tylko klepiecie w klawiaturę

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: