Radiolokator w Skotnikach już dobrze widać

  • KW
  • 2018-06-04 13:41:36
Radiolokator w Skotnikach już dobrze widać
  • Foto: TV Gawex

Od jesieni 2017 roku trwa budowa radiolokatora w podszczecineckich Skotnikach. Urządzenie będzie kontrolowało ruch samolotów, a inwestycję zleciła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Aktualnie sama wieża jest już gotowa, natomiast na jej szczycie zamontowano antenę, która niebawem zostanie zabudowana białą kopułą.

Radar Wtórny MSSR (Monopulse Secondary Surveillance Radar), który powstaje pod Szczecinkiem, jest obecnie standardem w cywilnej kontroli ruchu lotniczego. Działa we współpracy z transponderami umieszczonymi na pokładach samolotów. Radar wysyła impulsy z zapytaniem, na które "odpowiada" transponder wysyłając kod identyfikujący samolot, wysokość statku powietrznego, jego prędkość oraz wiele innych informacji dla celów wykonywania kontroli ruchu lotniczego. Dane z radarów przekazywane są do systemu operacyjnego Pegasus_21, tworzącego zobrazowanie sytuacji ruchowej w polskiej przestrzeni powietrznej, na którym pracują kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Oprócz Skotnik, nowe ośrodki będą zlokalizowane również w okolicach miast: Łomży (miejscowość Mściwuje), Tarnobrzegu (miejscowość Dąbrownica) i Rzeszowa (miejscowość Stobierna). Zgodnie z informacjami podanymi przez PAŻP, nowe radary wtórne powinny zostać oddane do pracy operacyjnej w IV kwartale 2018 r. Wartość inwestycji to ponad 46 mln złotych.

Komentarze (1)

Frek 2018-06-04 18:44

Czekam na zdjęcia od strony miejscowości, wygląda na 2 razy większą.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: