Absolutorium dla burmistrza Szczecinka

  • KW
  • 2018-05-28 12:10:04
Absolutorium dla burmistrza Szczecinka
  • Foto: TV Gawex

Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie Douglas z absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2017. Dzisiaj (28.05) podczas sesji radni przy 16 głosach za, trzech przeciw i jednym wstrzymującym przegłosowali uchwałę. Ponadto w trakcie obrad podjęto kilka innych tematów, które dotyczyły między innymi stawek opłaty targowej czy zezwoleń na sprzedaż alkoholu w mieście.

Absolutorium jest formą potwierdzenia prawidłowej realizacji wszystkich zapisów uchwalonego i zrealizowanego budżetu, a także potwierdzeniem jego wykonania zgodnie z polskim prawem. To właśnie wtedy radni mogą sprawdzić, czy władza wykonawcza, jaką jest burmistrz, zgodnie z prawem zajmowała się lokalnymi finansami i czy budżet został wykonany prawidłowo. Sesja absolutoryjna to jedno z dwóch najważniejszych spotkań Rady Miasta w ciągu roku. Odbyła się ona dzisiaj (28.05) w Szczecinku i zgodnie z tym, czego można było się spodziewać, zanim radni udzielili absolutorium Jerzemu Hardie-Douglasowi, przez kilkadziesiąt minut burzliwie dyskutowali na ten temat. Jak co roku, niestety, radni opozycyjni próbowali oceniać burmistrza za pomysły, które w budżecie realizował, zapominając czy udając, że nie wiedzą na czym polega sesja absolutoryjna - podsumowuje dzisiejsze spotkanie w ratuszu Przewodnicząca Rady Miasta Szczecinek Katarzyna Dudź i dodaje, że radni mieli za zadanie ocenić wyłącznie to, czy burmistrz wywiązał się z realizacji budżetu, który rada miasta uchwaliła na rok 2017.

Posiłkowaliśmy się w ocenie wykonania budżetu sprawozdaniem burmistrza, które zostało ocenione zarówno przez Komisję Rewizyjną, jak i Regionalną Izbę Obrachunkową. Ubiegły rok 2017 rok był bardzo dobry finansowo dla miasta Szczecinek. Dochody zrealizowano w wysokości 105,7% planu, czyli więcej zarobiliśmy niż planowaliśmy. Wydatki natomiast zrealizowaliśmy w wysokości 95% planu i co ważne ubiegłoroczny budżet przewidywał deficyt prawie 5 mln zł, mimo wszystko zakończyliśmy miniony rok z wynikiem dodatnim w wysokości około 13 milionów złotych - informuje K. Dudź. Ostatecznie radni 16 głosami za, przy 3 przeciw i 1 wstrzymującym udzielili absolutorium burmistrzowi.

W dalszej części obrad podjęto również temat zmian w tegorocznym budżecie. Te mają być związane przede wszystkim z pomysłem zakupu drona za 160 tysięcy złotych do sprawdzania zanieczyszczenia powietrza, a także większym wsparciem programu rehabilitacji seniorów. Program jest bardzo dobrze przyjęty przez naszych mieszkańców i już wiemy, że środki, które w budżecie miasta na ten rok przyjęliśmy, są już na wyczerpaniu, dlatego zdecydowano, aby kolejne 100 tys. zł na ten program przeznaczyć - dodaje nasza rozmówczyni.

Pozostałe uchwały, które dotyczyły między innymi wysokości stawek opłaty targowej, zezwoleń na sprzedaż alkoholu czy dotacji w wysokości 20 tys. zł na prace konserwacyjne przy kościele mariackim, zostały przegłosowane bez dłuższych dyskusji.

Relacja z sesji w dzisiejszym (28.05) serwisie informacyjnym Echa Dnia. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: