Park będzie ozdobą Świdwina

  • KW
  • 2018-05-23 07:40:57
Park będzie ozdobą Świdwina
  • Foto: UM Świdwin

Podpisanie umowy na rewitalizację parku miejskiego i przekazanie placu budowy dla wykonawcy rozpoczyna długo oczekiwaną inwestycję, która zmieni ten zakątek Świdwina w miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców miasta.

Zabytkowy, przedwojenny park od dawna już nie przechodził żadnych poważniejszych prac konserwacyjnych i remontowych, wykonywano w nim jedynie drobne zabiegi pielęgnacyjne. Doprowadzenie go do porządku przekraczało możliwości finansowe miasta. Już 10 lat temu opracowano dokumentację projektową, zawierającą między innymi inwentaryzację dendrologiczną. W roku 2013 złożono wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak został on odrzucony, a odwołanie nie przyniosło rezultatu.

Dopiero niedawno pojawiła się kolejna szansa na zdobycie pieniędzy i tym razem miasto z powodzeniem z niej skorzystało. Świdwin złożył wniosek do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i uzyskał dofinansowanie aż na poziomie 85 procent kosztów kwalifikowanych. Miasto ogłosiło przetarg, który długo nie przynosił rozstrzygnięcia, ponieważ odrzucone firmy składały odwołania. Ostatecznie wykonawcą zostało konsorcjum dwóch firm: Przedsiębiorstwa Produkcyjno - Usługowo – Handlowego „Drokon” Kazimierz Jasik ze Świdwina oraz Zakładu Usługowego „Boczulak” z Nielepu.

Burmistrz Jan Owsiak oraz skarbnik miasta Przemysław Pisula podpisali z przedstawicielami wykonawcy Kazimierzem Jasikiem i Barbarą Boczulak umowę na rewitalizację parku. Zakłada ona, że koszt prac wyniesie 5 milionów 827 tysięcy 955 złotych, a ich zakończenie zaplanowano na październik. Może on jednak ulec zmianie ze względu na przedłużające się postępowanie przetargowe. We wtorek 22 maja przekazano plac budowy wykonawcy.

Zakres prac jest ogromny. Obejmuje uporządkowanie układu przestrzennego wraz z wprowadzeniem nowych funkcji. Na alejkach parkowych powstaną zarówno ciągi pieszo – jezdne (na powierzchni 35000 metrów kwadratowych), jak i piesze (ok. 12400 m. kw.). Konieczne jest usunięcie lub pielęgnacja wielu starych drzew oraz posadzenie nowych. Dokonano szczegółowej inwentaryzacji drzewostanu. Projekt zakłada dokonanie cięć mających na celu poprawę bezpieczeństwa oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób. Jednocześnie zaplanowano ogromne nasadzenia. Park wzbogaci się o około 5 tysięcy drzew i krzewów liściastych i iglastych. Staw zostanie oczyszczony i obsadzony kłączami roślin wodnych.

Ponadto zaplanowano wykonanie małej architektury, która sprawi, że wypoczynek w parku będzie wygodniejszy i przyjemniejszy. Zostanie zamontowanych 14 ławek bez oparcia, 54 ławki z oparciem, 22 kosze na śmieci, 10 ławostołów piknikowych, 10 wiat drewnianych oraz betonowy krąg na ognisko. Wybudowane będą również nowe schody do wieży wraz z barierką.

info: UM Świdwin

Park będzie ozdobą Świdwina
  • Foto: UM Świdwin

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: