''Swój obcy'' - nowy projekt fotograficzny Iwony Aleksandrowicz

  • KW
  • 2018-05-17 15:03:42
''Swój obcy'' - nowy projekt fotograficzny Iwony Aleksandrowicz
  • Foto: Iwona Aleksandrowicz

„Swój obcy” to projekt ukazujący obraz cudzoziemców, którzy zdecydowali się osiedlić w Szczecinku i okolicach. Ten niecodzienny pomysł zrodził się w głowie szczecineckiej fotograf Iwony Aleksandrowicz, która sprowokowana swoimi doświadczeniami życiowymi, chciałaby stworzyć serię portretów obcokrajowców mieszkających nad Trzesieckiem. Zdjęcia zostaną wykonane techniką analogową.

Przeprowadzałam się w swoim życiu 5 razy. Zmieniałam miasta i kraje. Za każdym razem zaczynałam życie od nowa, poznawałam nowe miejsca i nowych ludzi. W jednych było łatwiej. W innych gorzej. Czasem trudniej było zaaklimatyzować się w Polsce, w nowym mieście, gdzie społeczność jest potwornie zamknięta na innych/nowych/obcych, niż zagranicą. Czasem swoi mogą być bardziej obcy a obcy bardziej swojscy… W ostatnim czasie poznałam paru wspaniałych obcokrajowców, którzy zdecydowali się rozpocząć swoje życie w Szczecinku i okolicach. I to oni zainspirowali mnie do powstania niniejszego projektu - napisała kilka dni temu na swoim profilu facebookowym Iwona Aleksandrowicz, szczecinecka fotograf.

„Swój obcy” to obraz cudzoziemców, którzy zdecydowali się osiedlić w Szczecinku i okolicach. Obraz ich codziennego życia, pracy, ulubionych miejsc, problemów i sukcesów. W Szczecinku mieszkańców innej narodowości jest sporo i to właśnie ich poszukuje do swojego nowego projektu Iwona Aleksandrowicz, która chciałaby uwiecznić na zdjęciach szczecineckich obcokrajowców. Ten pomysł dojrzewał we mnie przez kilka lat - mówi nam I. Aleksandrowicz. Zajmuję się troszkę inną fotografią, bardziej kreatywną, portretową, ale raz na jakiś czas mam ochotę odejścia ode tego i zrobienia czegoś ludzkiego, społecznego.

Szczecinecka fotograf uspokaja, „Swój obcy” to nie jest typowa sesja zdjęciowa. Zanim taka osoba stanie przed obiektywem będzie mogła najpierw porozmawiać z twórczynią tego projektu, zapoznać się, a dopiero potem podjąć decyzję o udziale. Mam taką zasadę, że najpierw spotykam się z bohaterami, rozmawiamy. Chcę tych ludzi poznać, wypytać o różne rzeczy, żeby się ze mną oswoili. Nie jest to dobre, kiedy spotykają się z fotografem i od razu robimy zdjęcia. Zależy mi, żeby pokazać tych ludzi takimi, jacy są, tu nie będzie żadnej kreacji - dodaje nasza rozmówczyni i zaznacza, że projekt już się rozpoczął i jego realizacja potrwa od 2 do 3 miesięcy. Aktualnie trwają poszukiwania osób, które zechciałyby wziąć w nim udział. Szczecinecka fotograf zachęca wszystkich tych, którzy spełniają ten jeden warunek, czyli są obcokrajowcami.

Jak się okazuje, pierwsze osoby są już na pokładzie projektu. Autorka przedsięwzięcie chciałaby zakończyć wernisażem, na którym mogłaby zaprezentować efekt swojej pracy. Jednak to nie wszystko - jak nam zdradziła idealnym dopełnieniem tego projektu byłoby wydanie albumu z zebranymi pracami, ale na to potrzeba sporych środków finansowych, dlatego już teraz równolegle trwają także poszukiwania osób, które chciałyby wesprzeć ten projekt w sposób materialny.

Wszyscy zainteresowani projektem szczegółowe dane kontaktowe znajdą na fanpage'u facebookowym autorki projektu "Iwona Aleksandrowicz – fotograf", bądź też na stronie internetowej www.iwonaaleksandrowicz.com.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: