Bezrobocie rekordowo w dół

  • KW
  • 2018-05-21 08:35:36
Bezrobocie rekordowo w dół
  • Foto: TV Gawex

Pierwszy raz w historii Pomorza Zachodniego liczba osób pozostających bez pracy nie przekracza 50 tys., a jeszcze 5 lat temu zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy było prawie 115 tys. To najlepszy dowód jak w ostatnich latach zmienia się zachodniopomorski rynek pracy, dziś z bezrobociem na poziomie ok. 8,1%.

Co miesiąc Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie zbiera dane z powiatowych jednostek i aktualizuje wskaźniki zachodniopomorskiego rynku pracy. Już od dłuższego czasu każdy kolejny miesiąc przynosi rekordowe wskaźniki dla danego okresu w roku. Nie inaczej było również przed miesiącem, bo dane za kwiecień 2018 r. wskazują, że odnotowano najniższy poziom bezrobocia od momentu powstania województwa zachodniopomorskiego.

Jak obserwujemy, miejsc pracy wciąż przybywa. Właśnie dlatego naszym największym wyzwaniem jest aktywizacja pracowników. Podchodzimy do tego w sposób bardzo kompleksowy, staramy się by potencjalnym pracownikom ułatwić możliwość dojazdu do miejsca pracy, zapewnić żłobek lub miejsce opieki nad dzieckiem. Tworzymy nawet projekty profilaktyki zdrowotnej by zminimalizować skutki chorób cywilizacyjnych, które przecież również mają wpływ na dostępność pracowników – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Wg. informacji z PUPów liczba bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim w kwietniu 2018 roku wyniosła 49 560 osób. To o 3215 osób mniej (6,1%) niż w marcu i o ponad 11 tys. mniej niż przed rokiem (19%). Szczeciński WUP szacuje, że bezrobocie wynosi obecnie 8,1%. Co niezwykle ważne, wciąż utrzymuje się wysoka ilość wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłaszanych przez pracodawców. W kwietniu było to łącznie ponad 7 tys. deklaracji, mniej niż przed miesiącem (7,6 tys.) ale więcej niż w roku ubiegłym (6,6 tys.).

info: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Biuro Prasowe

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: