Ponad rok Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinku. Jak wygląda zdawalność?

  • KW
  • 2018-05-15 14:45:03
Ponad rok Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinku. Jak wygląda zdawalność?
  • Foto: TV Gawex

Już ponad rok w Szczecinku można zdawać prawo jazdy. Zainteresowanie uzyskaniem uprawnień do kierowania pojazdami nad Trzesieckiem jest spore, jednak jak się okazuje wcale łatwo nie jest.

Oddział Terenowy ZORD w Szczecinku ma już przysłowiowy roczek. Pomimo ostrożnych założeń zarówno władz ośrodka, jak i Starostwa Powiatowego okazuje się, że zainteresowanie szczecineckim Zachodniopomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego jest spore. Nie ukrywam, że do tego tematu, jako dyrektor ZORD Koszalin, na początku podchodziłem ostrożnie. Moim obowiązkiem jest, aby sprawdzić czy w danym miejscu funkcjonowanie jest możliwe do pogodzenia w sensie prawnym oraz ekonomicznym - mówi nam Eugeniusz Romanów, dyrektor ZORD Koszalin i zaznacza, że w Szczecinku udało się zgrać te elementy i utworzyć oddział terenowy ośrodka, który ruszył na początku kwietnia 2017 roku.

Okazuje się, że zdanie egzaminu w szczecineckiej filii to nie bułka z masłem. Trzeba się przyłożyć, szczególnie jeśli chodzi o sprawdzian na placu manewrowym, który mocno zaniża średnią z egzaminu praktycznego, na który składa się zarówno jazda po placu, jak i po mieście. Łączny wynik zdawalności z tych dwóch płaszczyzn to zaledwie 27%. Problemem w Koszalinie i w Szczecinku jest wysoki, negatywny wskaźnik procentowy na placu manewrowym. Jest to na poziomie 32-33%, że osoba, która przystępuje do egzaminu praktycznego niestety już na placu manewrowym ma wynik negatywny i ta wysoka wielkość negatywnych wyników na placu jest dominantą ogólnego wyniku. Te 27% to plac manewrowy i miasto - dodaje nasz rozmówca.

Znacznie łatwiejsza okazuje się być sama jazda po mieście - tutaj zdawalność kształtuje się na poziomie 40%. A zdarzają się również takie dni kiedy sięga ona nawet 65-67%. Dlaczego zatem plac manewrowy jest tak trudnym punktem do przejścia? Potrącenie pachołka, przejechanie linii - już te elementy dyskwalifikują do kontynuowania egzaminu i wyjechania na miasto.

Zdawalność teorii również nie powala jeżeli chodzi o wynik, który oscyluje na poziomie 50%. Powód? Pośpiech i brak zastanowienia nad pytaniem. W chwili obecnej baza pytań liczy sobie blisko 2000 pytań. Problemem jest to, że niektóre osoby się spieszą. Naprawdę warto na spokojnie przeanalizować pytanie, bo gdy jest klip filmowy to clou tego pytania jest na końcu. Film trwa 5-7 sekund, gdy ktoś zbyt szybko zareaguje na treść, najczęściej odpowiada negatywnie - informuje E. Romanów.  W ostatnim roku, w Szczecinku, odbyło się 4217 egzaminów praktycznych. Aby zdać egzamin i zyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów, nad Trzesiecko przyjeżdżają kursanci nie tylko z naszego powiatu, lecz także z powiatu drawskiego, złotowskiego, białogardzkiego, człuchowskiego czy bytowskiego. Dobra wiadomość jest taka, że zdawalność w Szczecinku jest o 4 punkty wyższa niż w Koszalinie.

Komentarze (2)

Anonim 2018-05-16 11:04

Dlaczego zdanie egzaminu na placu jest problemem ? Widzę ze dyrektor zord nie pochwalił się problemem który został poruszony na spotkaniu z instruktorami . Otóż egzaminatorzy oblewają ludzi za słowo „bagnet” , twierdzą ze zle maja ustawione lusterka rzekomo na linie , gawex powinien zasięgnąć opinii samych zdających jak i instruktorów ze szkół jazdy .

Anonim 2018-05-18 13:26

Zord Szczecinek strasznie ciagnie kasę od egzaminijacych co za tym idzie za byle głupotę potrafią obalać i twierdza że zawsze jest nasza wina.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: