Bal charytatywny na rzecz Martynki odwołany

  • KW
  • 2018-05-09 13:00:24
Bal charytatywny na rzecz Martynki odwołany
  • Foto: Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe Powiatu Szczecineckiego

Niestety, V Bal Charytatywny, który miał odbyć się w najbliższy piątek 11 maja na rzecz Martynki Stawowskiej, nie odbędzie się. Jak informuje Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe Powiatu Szczecineckiego, mimo wszystko Martynka nie pozostanie bez pomocy.

Z przykrością informujemy, iż organizowany przez Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe Powiatu Szczecineckiego piąty Bal Charytatywny, z przyczyn od nas niezależnych, nie odbędzie się. Nie znaczy to wcale, że pozostawimy Martynkę Stawowską bez pomocy. Postanowiliśmy wesprzeć rehabilitację i leczenie dziewczynki w dwojaki sposób. Po pierwsze do końca maja będziemy zbierać pieniądze na utworzonym specjalnie dla Martynki koncie. Po zakończeniu zbiórki, środki zostaną przekazane rodzicom dziewczynki. Po drugie siódmy Turniej Charytatywny Piłki Siatkowej, który odbędzie się pod koniec września, będzie organizowany na rzecz dwójki chorych dzieci - jednym z nich jest Martynka - informuje stowarzyszenie.

Przypomnijmy, Martynka Stawowska urodziła się 5 stycznia 2012 roku w Szczecinku. Zaraz po urodzeniu stwierdzono u niej przepuklinę oponowo-rdzeniową, czyli rozszczep kręgosłupa na odcinku 15. Została przewieziona do szpitala w Koszalinie, gdzie 6 stycznia przeszła operację zamknięcia przepukliny. Tydzień później przeszła tez operację wszczepienia  zastawki, która odprowadza płyn mózgowo- rdzeniowy do otrzewnej. W związku z końsko szpotawymi kończynami dolnymi przeszła kilka zabiegów podcięcia ścięgien Achillesa (zabieg Ponseti' ego) i roczne leczenie w gipsach w celu wyprofilowania stop.

Dziewczynka ma tez różne schorzenia towarzyszące rozszczepowi, tj. niedowład kończyn dolnych, wodogłowie (zastawka), pęcherz neurogenny (jest cewnikowana 4 razy dziennie), porażony odcinek jelita grubego, zakotwiczony rdzeń kręgowy, podwichnięty staw biodrowy lewy. Jest pod opieką wielu specjalistów m. in. neurologa, nefrologa, urologa,  neurochirurga, ortopedy (Poznań). Martynka potrzebuje ciągłej rehabilitacji, która przynosi widoczne efekty. Jest również pod opieką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczecinku, a oprócz tego dwa razy w tygodniu jeździ prywatnie na rehabilitacje do Okonka. Mniej więcej dwa razy w roku wymagana jest wymiana ortez, dzięki którym dziewczynka chodzi, dodatkowo nosi buty robione na miarę, zakładane na ortezy. Dwa do trzech razy w roku (co zależy od środków finansowych) jeździ na turnusy rehabilitacyjne. Leczenie Martyny jest bardzo kosztowne. Bez ludzi dobrej woli pomagających Martynce było by to niemożliwe.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: