Narodowy Dzień Zwycięstwa w Szczecinku

  • KW
  • 2018-05-08 14:20:04
Narodowy Dzień Zwycięstwa w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Dokładnie 73 lata temu Niemcy ogłosiły bezwarunkową kapitulację, co jednocześnie było zakończeniem II wojny światowej w Europie. Dzisiaj (08.05) z okazji rocznicy tych wydarzeń w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa. Szczecineckie obchody zorganizowano w samo południe na Cmentarzu Komunalnym.

Narodowy Dzień Zwycięstwa – to święto odbywa się pod taką właśnie nazwą od 2015 roku. Jego celem jest uczczenie zakończenia II wojny światowej w Europie. We wtorek pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich i Radzieckich na Cmentarzu Komunalnym w Szczecinku, wzorem lat ubiegłych, odbyły się powiatowe obchody tego święta.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00. Po odśpiewaniu hymnu, rzecznik Starostwa Powiatowego w Szczecinku Piotr Rozmus przywitał wszystkich gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy Szczecinka. Chwilę później głos zabrał gospodarz uroczystości Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis.

Ważnym elementem obchodów była również modlitwa w intencji wszystkich poległych. Pamięć uczestniczących w II wojnie światowej uczczono również poprzez program artystyczny przygotowany przez młodzież. Uczestnicy obchodów mogli usłyszeć piękne wiersze w interpretacji uczniów z ZS nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku oraz znane wszystkim okolicznościowe utwory muzyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Szczecinku. Na zakończenie złożono kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich i Radzieckich oraz Kwaterą Lotników Wojsk Alianckich i Kwaterą Żołnierzy Armii Krajowej.

Relacja z wydarzenia w dzisiejszym (08.05) wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: