Temat służby zdrowia zdominował sesję Rady Powiatu

  • KW
  • 2018-04-27 13:43:46
Temat służby zdrowia zdominował sesję Rady Powiatu
  • Foto: TV Gawex

15 punktów zawierał porządek 49. sesji Rady Powiatu Szczecineckiego, która odbyła się wczoraj (26.04) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Szczecinku. Obrady skupiły się przede wszystkim na punktach związanych z funkcjonowaniem szczecineckiego szpitala oraz Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie.

Sesję zdominował temat służby zdrowia. Po tym, jak podczas poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji radni Rady Miasta w Szczecinku dyskutowali o sytuacji szczecineckiego szpitala, w czwartek podobne kwestie poruszono podczas spotkania radnych w powiecie. Wszystko to ściśle związane jest z tak zwaną siecią szpitali. Mieszkańcy Szczecinka niekoniecznie wiedzą, że to, co jest związane z ryczałtem, który wszedł od 1 października 2017 roku, powoduje, że jeśli nawet wykonamy świadczenia ponadlimitowe to nie mamy za to zapłacone. A inwestycje, które miały na celu rozwój, powinny stanowić wartość dodaną, a stanowią problem (...). Przykładem może tu być Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie zwiększyliśmy ilość łóżek z 4 do 8, a się okazuje, że OIOM finansowany jest w ramach ryczałtu i dzisiaj przywozi się do nas pacjentów np. ze Szczecina czy Świnoujścia i my musimy zabezpieczyć opiekę medyczną - tłumaczy Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. Na sesji obecny był również Prezes Spółki Szpital Radosław Niemiec, który odpowiadał na pytania radnych. O sprawie pisaliśmy również po sesji rady Miasta Szczecinek w artykule: Radni po dwugodzinnej dyskusji udzielili 1,2 mln zł pożyczki dla szpitala

W temacie służby zdrowia poruszono również temat innej spółki, a mianowicie Centrum Rehabilitacji SM, które działa w Bornem Sulinowie. SM artykułuje, że poziom finansowania świadczeń rehabilitacyjnych jest niewspółmierny do faktycznych kosztów. To prawda, od 2008 roku stawka za usługę rehabilitacji dziennej nie była podwyższona stąd problemy finansowe. W dyskusji padały propozycje przyszłego funkcjonowania Spółki SM w Bornem Sulinowie i być może innej formy, tak, aby spółka miała możliwość rozwoju - dodaje starosta.

Łącznie porządek czwartkowej sesji zakładał 15 punktów, w tym radni podjęli kilka istotnych uchwał. Były one związane między innymi ze zmianami w wieloletnim planie inwestycyjnym. Powiat jest po procedurze przetargowej związanej z remontem ulicy Koszalińskiej i w kosztorysie zabrakło 70 tysięcy złotych, stąd między innymi zmiany w planie i przesunięcia związane z realizacją tej inwestycji. Dzięki jednogłośnemu podjęciu uchwały, samorząd niebawem przystąpi do przebudowy ww. ulicy. Przypomnijmy, rozpoczyna się również remont ulicy Trzesieckiej, który pochłonie ponad 6 milionów złotych.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: