''Przewodzi partia'' - mural w Wierzchowie zostanie usunięty?

  • KW
  • 2018-04-20 13:46:30
''Przewodzi partia'' - mural w Wierzchowie zostanie usunięty?
  • Foto: TV Gawex

Ustawa dekomunizacyjna, która została wprowadzona w roku ubiegłym, dla wielu była niepotrzebnym zamieszaniem i odcinaniem się od historii. W naszym kraju pamiątek po poprzednim ustroju jest naprawdę wiele, praktycznie każda miejscowość posiada większy lub mniejszy relikt PRLu. W Wierzchowie na przykład, na jednym z budynków widnieje stary mural z wymownym hasłem „Przewodzi Partia”. Czy on również będzie musiał być usunięty?

"Przewodzi Partia" – takie hasło widnieje na muralu, na jednym z budynków w miejscowości Wierzchowo. Wprawdzie widać na nim poważny ślad czasu, gdyż w wielu miejscach farba zwyczajnie odpadła, niemniej jednak jest to ewidentna pamiątka po poprzednim ustroju. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że obecnie w Polsce trwa dekomunizacja przestrzeni publicznej. Usuwane są pomniki, nazwy ulic i obiektów. Z tego też powodu, w głowach wielu przejeżdżających tamtędy obywateli powstało pytanie: czy owy mural z poprzedniej epoki również będzie musiał odejść w zapomnienie?

Jak zaznacza Wójt Gminy Szczecinek, Ryszard Jasionas, nie widzi on potrzeby usuwania muralu na koszt samorządu. Budynek, na którym on widnieje jest prywatny, a zatem ewentualne zamalowanie tego hasła leżałoby w gestii właściciela. Póki co nie wiadomo czy owy mural w ocenie ustawodawcy również zalicza się do malunków propagujących poprzedni ustrój. Zdaniem wójta nie powinien, gdyż jest to część historii, z której my również się wywodzimy.

''Przewodzi partia'' - mural w Wierzchowie zostanie usunięty?

Komentarze (4)

Piotr 2018-04-20 21:22

A mi się podoba.

Chłodnym okiem 2018-04-21 11:10

Zamalować? A czym będziecie dzieci straszyć?

Jerzy 2018-04-21 18:48

Mural choć sfatygowany przetrwał szmat czasu.Wiem kto go malował...świadczy o solidności wykonania i jakości farb w tamtym okresie.

Ewa 2018-04-21 21:37

Po co usuwać/zamalować. Wystarczy odnowić i będzie jak znalazł.Teraz też przewodzi partia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: