Prokuratura bada, czy w Słowiance doszło do naruszenia praw pracowniczych oraz kto doprowadził do jej upadłości

  • KW
  • 2018-04-17 13:38:45
Prokuratura bada, czy w Słowiance doszło do naruszenia praw pracowniczych oraz kto doprowadził do jej upadłości
  • Foto: TV Gawex

Czy w szczecineckiej Słowiance doszło do naruszenia praw pracowniczych i doprowadzenia jej do upadłości przez zarząd Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów? Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w ubiegłym roku złożyła Państwowa Inspekcja Pracy oraz Związek Zawodowy Solidarność, który funkcjonował przy tej spółdzielni. Okoliczności sprawy bada aktualnie Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim.

Jedną z głośniejszych spraw w minionym roku była upadłość ogłoszona przez ówczesny zarząd Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów Słowianka. Zaraz po ogłoszeniu przez koszaliński sąd postanowienia o upadłości, syndyk rozpoczął poszukiwania nowego inwestora, którego udało się znaleźć dość szybko. Kiedy wszystko wskazywało na to, że kłopoty przedsiębiorstwa zostały zażegnane, okazuje się, że sprawa upadłości Słowianki trafiła do prokuratury.

Postępowanie toczy się w sprawie i związane jest z naruszeniem praw pracowniczych oraz doprowadzeniem do upadłości CSI Słowianka przez zarząd (...) - informuje nas rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, Roman Witkowski. Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 10 listopada 2017 roku na podstawie zawiadomienia złożonego przez Państwową Inspekcję Pracy oraz Związek Zawodowy Solidarność, działający przy Słowiance. W toku postępowania zostało przesłuchanych ponad 120 osób w charakterze świadków, są to jednocześnie osoby pokrzywdzone, których prawa pracownicze miały zostać naruszone - dodaje nasz rozmówca i zaznacza, że jeżeli chodzi o naruszenie praw pracowniczych, sprawa dotyczy kwestii niewypłacania wynagrodzeń. Co do samej upadłości to prokuratura bada, czy zarząd spółdzielni w jakiś sposób się do tego przyczynił.

Aktualnie są wykonywane czynności procesowe, zmierzające do wyjaśnienia okoliczności sprawy. Po zebraniu całego materiału dowodowego prokurator podejmie decyzję czy będą podstawy do przedstawienia zarzutów określonym osobom, czy też takich podstaw nie będzie. Jeśli ich nie będzie, sprawa zostanie umorzona.

Postępowanie toczyć się będzie do 10 lipca 2018 roku.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: